Bør jeg si unnskyld til en venn jeg presset i en seksuell lek som barn?
Jente, 15
hei. noen ganger tenker jeg tilbake på barneskolen. jeg var en veldig «kåt» unge, uten av at jeg skjønte det helt. Med et par venner (hver for seg) brukte vi å leke mor og far osv og satte oppå hverandre med klær og «gnidde» oss på hverandre. rundt 6-7 klasse. En gang kan jeg huske jeg og hun ene gjorde dette, og jeg føler at jeg var ekkel mot henne eller på en måte presset litt. hun ble med osv, men hun spurte etterhvert «skal vi slutte snart» også fikk jeg hun til å vente litt altså til jeg kom... jeg angrer og jeg føler meg så slem. jeg bare er nervøs eller noe... hun trakk seg ikke unna meg eller noe da etter alt dette... jeg ville bare si det et sted, og hva bør jeg gjøre? det blir vel litt rart å si unnskyld nå? det er 4-5 år siden... jeg var så ekkel..
Svar
Hei!
Jeg forstår at du opplever skyldfølelse og kanskje en følelse av skam rundt dette. Derfor er det fint å vite at å leke seksuelle leker som barn er helt normalt og veldig vanlig.
Det er ikke sikkert du trenger å si unnskyld fordi det er uvisst hvordan denne vennen opplevde dette og fordi det er en god stund siden. Dersom dere har kontakt kan du for eksempel snakke om den gangen dere pleide å leke mor og far, og du kan spørre om hun husker noe av dette.
Dette kan være en åpning til å prate om dette. Da kan du for eksempel si at du husker det var en gang hvor du opplevde å presse henne. Kanskje husker hun det og da kan du for eksempel si at du har tenkt litt på dette og vil beklage.
Kanskje husker hun ikke denne episoden og da har det nok gått helt fint.
Barn utforsker sin seksualitet med andre barn og noen ganger kan det ene barnet gå over en grense og gjøre den andre barnet utrygt. Det er viktig at du vet at du var et barn den gangen og derfor skal du forsøke å tenke at det ikke er din feil at slikt skjer. Det er en naturlig del av barns utvikling og en måte å utforske seksualitet og nytelse hos seg selv.
Det er helt normalt at barn tar på sitt kjønnsorganer, gnir det inntil noe for å få en orgasme. Det er en måte barnet nyter seg selv og blir kjent med seg selv på.
Håper svaret kan gjøre deg tryggere og mindre bekymret.
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 19.3.2021
Oppdatert: 19.3.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

