Jeg har noen venner som sier at jeg burde prøve xanax
Gutt, 14
Hei, jeg har noen venner som sier at jeg burde prøve xanax. Jeg er usikker på om jeg burde si ja eller om jeg burde holde meg unna det. Jeg vet ikke helt hva det er og vil gjerne få en forklaring på hva det er/gjør mot kroppen din.
Svar
Hei
Alprazolam (virkestoffet i Ksalol/Xanor/Xanax) er et angstdempende og beroligende legemiddel i gruppen benzodiazepiner. Effekten er at man blir roligere, avslappet, evnt veldig sløv og søvning. Hvor påvirket du blir avhenger bl.a. av hvor mye du tar, om du er vant til å ta det eller ikke, og om du bruker andre legemidler/rusmidler samtidig. Spesielt andre sløvende rusmidler som heroin/tramadol/kodein/paralgin forte og alkohol vil forsterke effekten. Kombinasjonen er farlig og kan gi pustestans. Ved mindre doser kan du bli fjern og ustø, mer kritikkløs, og i ettertid kan man noen ganger ha vansker med å huske ting som skjedde så lenge medisinen hadde effekt. Alprazolam (og benzodiazepiner generelt) er sterkt avhengighetsskapende. Alprazolam er kanskje det mest avhengighetsskapende i gruppen.
Vi anbefaler deg å ikke eksperimentere med slike rusmidler. Hvis du allikevel velger å gjøre det, vær forsiktig og tenk nøye over om du syns risikoen er verdt det. Både ulovlighet og risiko for alvorlig avhengighet, sykdom og død, er viktig å tenke på når man velger rusmidler.
Mvh,
Legen
Besvart: 22.8.2023
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

