Kul i underlivet, kanskje en kvise, men den er hard og vond. Hva gjør jeg?
Jente, 16
Hei, jeg har en kul i underlivet, mellom anus og vaginaen. det er ser du som en kvise, men er en kul litt øm og hovnet opp. Er vondt og ta på. Den ser ut som en kvise på toppen men jeg tørr ikke å å klemme den ut i tilfelle det blir verre. Men kjennes ut som en hard kul.
Svar
Hei
Klumpen kan være flere ting, og det er vanskelig for meg å si hva det kan være uten å undersøke det.
Det kan være en kvise eller en kvise som har utviklet seg til en byll.
Jeg anbefaler at du ikke klemmer på den. Den kan sprekke og på grunn av dens plassering er det lett for å få infeksjon i såret. Hold det rent med normal hygiene, kun vann og milde produkter.
Det kan god tenkes at den forsvinner av seg selv, men ettersom den er vond og gir deg plager så anbefaler jeg deg å oppsøke fastlegen din eller helsestasjon for ungdom for en undersøkelse. Da vil legen kunne se hva klumpen er og det er lettere for en lege å eventuelt fjerne den under trygge rene forhold for å hindre infeksjon.
håper svaret var til hjelp for deg.
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 22.3.2021
Oppdatert: 22.3.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
