Spørsmål og svar

Ubeskyttet sex 2 ganger i løpet av 5 uker. Spiral 3 dager etter. Teste meg?

Jente, 16

Hei. Hadde ubeskyttet sex for ca. 1 måned siden, og er redd for å være gravid. Hadde ubeskyttet sex for en uke siden igjen, men da hadde jeg mensen. Han kom ingen av gangene, men jeg tok heller ingen angrepille etterpå. I tillegg tok jeg spiral 3 dager etter dette.... Vet ikke helt hva jeg skal gjøre. Burde jeg ta en graviditetstest? Eller bare satse på at det går fint? Har ingen symptomer på graviditet.

Svar

Hei

Takk for spørsmålet dit. 

Så voksent av deg å sette inn en spiral slik at du er godt beskyttet mot graviditet. 

Nå er jeg litt usikker på om du fikk satt inn en spiral 3 dager etter dit første ubeskyttede samleie eller etter det andre. 

Ble spiralen satt inn 3 dager etter første samleie er du helt trygg. Vil du ha det bedre og føle deg tryggere med å ta en test skal du gjøre det på helsestasjon for ungdom eller hos helsesykepleier på skolen din. 

Det eneste du må passe på nå er å ikke bli smittet med seksuelt overførbare sykdommer som chlamydia for eksempel. 

Jeg har lagt med noen artikler jeg tror kan være nyttige. 

Lykke til Vennlig  hilsen helsesykepleier.

Besvart: 22.3.2021

Oppdatert: 22.3.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål