Spørsmål og svar

Pirket vekk en prikk i huden, nå er det blitt litt rødt og hovent.

Gutt, 18

Hei, jeg la merke til en veldig liten brun prikk ved håndleddet mitt og begynte å pirke på det og så kom det veldig lite blod ut og så lot jeg det være, men så etter en times tid har jeg lagt merke til at det er litt rødt rundt den prikken og at det er en slags liten hevelse rundt den, og da lurte jeg på om det er noe jeg bør bekymre meg for?

Svar

Hei!

Det høres ut som det oppstod en liten lokal irritasjonsreaksjon i det området der du pirket, og at det ble litt betent. Det du kan gjøre er å vaske området med pyrisept eller klorhexidin morgen og kveld i noen dager. Legg på et plaster for å unngå at det kommer skitt og bakterier i såret.

Dette trenger du ikke bekymre deg for, dette går nok raskt over. Men du kan følge med på om det tilkommer tegn på infeksjon. Da kan det bli veldig rødt, hovent, smertefullt og det kan komme puss ut av såret. Da bør du la en lege ta en titt på det. Oppsøk gjerne fastlegen eller lege på helsestasjon for ungdom.

Håper dette var til hjelp!  


Vennlig hilsen legen, ung.no.

Besvart: 25.3.2021

Oppdatert: 25.3.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål