Spørsmål og svar

Vurderer å bytte p-pillemerke igjen?

Jente, 18

Hei! Hva er forskjellen på innholdet til: Mercilon Marvelon Yasminelle Yasmin Pillene? Jeg gikk på yasmin pga kviser/akne. Sluttet fordi jeg ble plaget med hodepine. Byttet til diverse men landet nå på yasminelle pga kvisene som var hovedproblemet. Men har enda en god del kviser.. gått på den i snart 2måneder. Bør jeg prøve marvelon eller Mercilon? Vurderer å begynne på yasmin igjen hvis ingen av pillene hjelper. Er i et fast forhold så må ha p-piller uansett.

Svar

Hei

Dette er viktig at du tar opp med din fastlege for vurdering. 

Vanligvis så er det Yasmin eller Diane som kan gi en positiv effekt på kviser.

 Hva ulike p-pillemerker inneholder og forskjellen må en lege informere deg om. Men noen inneholder hormonet østrogen, mens andre inneholder et hormon som heter gestagen, og noen inneholder begge deler.

Kroppen trenger litt tid for å venne seg til et nytt merke, og vi sier gjerne 3 måneder før dette endres igjen. Dette såfremt bivirkningene er store og plagsomme.

Ønsker deg alt godt!

Vennlig hilsen Helsesykepleier og Sexologisk Rådgiver - NACS

Besvart: 28.3.2021

Oppdatert: 28.3.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål