Spørsmål og svar

Spørsmål om kviser og behandling

Jente, 13

Hei. Eg trenger noen råd osv . Eg er jente på 13 år og har mye kviser . Eg har hatt kviser no i heile fjeset i nesten to år. Det irriterer meg veldig og eg føler meg ikkje så fin. Eg har prøvd mange ulike kremer å rense kremer, men det hjelper ikkje. Eg har fått mange råd men dei har ikkje hjelper meg. Eg har spurt mamma om vi kan gå til legen med det fleire ganger, men ho seie nei at vi ikkje kan få noen kremer fordi eg ikkje har betennelse eller noe sånt. Eg bruker blush og foundation , men eg har prøvd å gå uten siden eg egentlig ikkje tåler det og eg har atopisk eksem. Men det verken hjelper og eg føler meg stygg. Dei seie det har nokk litt med at eg er i puberteten og har fått min første menstruasjon for noen måneder siden . Men eg vil bare ikkje ha så mye kviser. Eg har det på ryggen å brystet også. Kva skal eg gjøre? HJELP!!

Svar

Hei!

Det er vanskelig for meg å anbefale noen konkret behandling for deg uten å stille deg spørsmål og undersøke huden din. Det stemmer at man får mer kviser når man er i puberteten, men det stemmer ikke helt som moren din sier at du ikke kan få behandling for plagene dine. Er man veldig plaget med kviser er det flere typer behandlinger man kan prøve ut.

Om du ikke har hatt effekt av reseptfrie midler, kan det være lurt å nå forsøke lokalbehandling med kremer man får på resept. Det finnes forskjellige typer kremer, som Epiduo, Zalna etc. Noen får også mindre kviser av å starte på p-piller, så det er det også en del jenter som prøver. Hvis man ikke har effekt av lokalbehandling/krem kan man prøve en lengre antibiotikakur med tabletter. Hvis man heller ikke har effekt av dette er det et annet legemiddel man kan prøve som heter isotretinoin. Dette er et legemiddel som kun hudleger kan starte behandling med, så derfor må man henvises til hudlege for dette. 

Et godt råd er å vaske områdene hvor kvisene er hver dag med mild såpe og vann. Unngå foundation, pudder og annen kosmetikk samt fete kremer, det vil forverre plagene. Les mer om kviser i artikkelen under.

Etter at man har fylt 12 år kan man bestille seg time hos fastlegen uten at foreldrene trenger å vite om det. Det er gratis. Du kan også oppsøke lege på din lokale helsestasjon for ungdom. Det er også gratis. Legen vil undersøke huden din og gjøre en vurdering i forhold til hvilken behandling som vil kunne passe for deg.

Håper dette var til hjelp. Ønsker deg alt godt og lykke til! 

 

Vennlig hilsen legen, ung.no.

Besvart: 13.4.2021

Oppdatert: 13.4.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål