Kan jeg studere apotektekniker i England?
Jente, 15
Hei, Jeg går i 10 klasse og skal snart starte på videregående. Jeg hater absolutt Norge og jeg blir bare deprimert av å være her. Jeg har familieproblemer og jeg tenker og bare dra og flytte ut herifra med engang jeg økonomisk kan ta vare på meg selv. Uansett hva så VET jeg at jeg skal flytte ut av Norge og tenker å bosette meg i England. Jeg er OK på skolen men jeg synes det er slitsomt og studere videre altså (Universitetet). Kan jeg bli Apotekteniker i England og tjene ok? eller Helse sekræter? Jeg tenker og satse på Helse og Oppvekstfag og skaffe meg Fagbrev? Takk!!!!!
Svar
Hei,
Takk for ar du stiller oss spørsmål!
Det er veldig leit at du har det så vanskelig for det å bo i Norge og med familien din. Det handler kanskje om to forskjellige ting, men det henger kanskje også sammen. Du kan ikke flytte hjemmefra uten dine foreldes samtykket før du er 18. Du kan imidlertid få flyttet før dersom dine foreldre støtter det. Det er dine foreldre som er ansvarlige for deg på alle måter fram til di er myndig.
Det er nok mange som synes det er vanskelig å forholde seg til familien sin, spesielt foreldre. Det kan være mange årsaker til dette. Får familien din hjelp? Har du prøvd å snakke med forelderens dine om hva du strever med og lengter etter?
Det kan være vanskelig å snakke med foreldre om vanskelige ting. Trenger dere hjelp til å snakke sammen om dette er det hjelp å få. Ved familievernkontoret der dere bor kan dere få hjelp. De er eksperter på å hjelpe familier snakke sammen og løse problemer. Det er gratis og man kan ringe direkte dit.
Det kan hende at du kan trenge noen å snakke med for din egen del om hvordan du har det. Det er flere steder du kan få snakket med noen. Helsesykepleier eller sosiallærer gode å snakke med. Du kan også ta kontakt med Kors på halsen, Rådet for psykisk helse.
Du kan fint studere i utlandet og England etter endt VGS, men da må du ha tatt enten fagbrev+påbygg slik at du får studiekompetanse eller gå studiekompetanse alle årene, for å få støtte av Lånekassen.
Når det kommer til å studere Apotektekniker er dette et fag som må godkjennes av Helsedirektoratet. Siden England ikke er med i EU lengre så er det vanskeligere å få dette godkjent. Det kan derfor være lettere å studere dette i et land som er innenfor EU/EØS. Jeg anbefaler deg å ta kontakt med ansa her, hvis du har noen flere spørsmål.
Legger også ved noen artikler vi håper kan hjelpe deg.
Besvart: 22.4.2021
Oppdatert: 22.4.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål



