Spørsmål og svar

Når jeg stopper å ta p-pillene, skal jeg vente i 7 dager før jeg er sikker?

Jente, 16

Jeg starta på almina 28 p piller 19.04 (forrige mandag), men startet uten å ha mensen og måtte derfor ta pillene i 7 dager for å være beskyttet. Jeg tok pillene hver dag kl.12 helt til lørdag, men hadde ubeskyttet samleie på søndag før kl.12 (altså før den tiden jeg vanligvis tar p pillen), men når klokka ble 12 tok jeg p pillen på søndag som vanlig. Kjæresten min var usikker på om han kom i meg og jeg tok derfor en angrepille (Norlevo) på helsestasjonen neste dag. Jeg spurte de på helsestasjonen om jeg skulle fortsette å ta p pillene hver dag som vanlig de neste dagene etter angrepillen, og de sa ja, men jeg leste tidligere at det kan påvirke effekten til angrepillen. Jeg har nå fortsatte å ta p piller siden mandag (samme dag som jeg tok angrepillen 26.04), tirsdag og onsdag, men vet ikke om jeg burde fortsette med dette siden jeg har lest at det påvirker angrepillen. Hvis jeg stopper å ta p pillen nå i 5 dager, skal jeg da når jeg starter igjen ta pillen i 7 dager før jeg er beskytte

Svar

Hei

Ja, det stemmer at p-pillene kan nedsette effekten av nødprevensjon, så jeg synes det er litt kjedelig at du ikke fikk riktig informasjon på helsestasjonen.

Men når du nå tar pause fra pillene dine og skal starte opp igjen, må du på nytt vente 7 dager før du er sikker. Vær avholdende eller bruk kondom i mellomtiden. Og ta en gravitest 3 uker etter at du tok nødprevensjonen, det er alltid anbefalt.

Jeg håper dette var til hjelp for deg og ønsker deg alt godt.

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 28.4.2021

Oppdatert: 28.4.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål