Spørsmål og svar

Har en liten klump ved vaginaen som gjør vondt, hva kan det være ?

Jente, 14

Hei, jeg oppdaget noe for litt siden. Jeg syntes at det har klødd og gjort litt vondt ved vaginaen. Det gjør vondt mår jeg tørker meg så så jeg en bitte liten klump på en av kjønnsleppene rett ved vannkanne som liksom nesten ikke sitter fast så jeg prøvde å rive den av men det gjorde kjempe vondt. Den er kanskje en fjerde del av 1 cm. Den sitter veldig godt fast og vil ikke av. Jeg lurer veldig på hva det er

Svar

Hei

Takk for at du skriver til oss. Det er vanskelig å vite hva som kan være irritert og vondt på kjønnsleppen din. 
På hver side av skjedeåpningen finnes det en kjertel som kan bli betent. Det vil kjennes ut som en øm klump på størrelse med en ert, og vil gjøre litt vondt. Noen ganger må en slik betent kjertel behandles av lege.

Det er helt vanlig å ha slike plager av og til. Jeg vil anbefale deg å ta kontakt med Helsestasjon for ungdom eller fastlegen din for å få en vurdering. Kanskje må du ha behandling for betennelsen. 

Her kan du lese mer om plager i vulva og vagina. 

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 1.5.2021

Oppdatert: 1.5.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål