Soppinfeksjoner som ofte kommer tilbake. Må jeg til legen og er det dyrt ?
Jente, 19
Hei, jeg har lenge vært plaget med soppinfeksjon der nede. Har ikke vært hos legen men alle symptomene stemte og jeg har brukt reseptfrie legemidler som har hjulpet, men så kommer det tilbake etterhvert. Jeg vil gjerne at det skal gå bort for godt og vil derfor dra til gynekologen men jeg er så forferdelig nervøs for det. Har dere tips? Og hvordan kan jeg få time hos dem? Må jeg først til fastlegen? Fordi det er også noe jeg kvier meg VELDIG for å gjøre, å gå til fastlegen og fortelle dette. Vet dere også om det er dyrt å dra dit og om hva som skjer der? Jeg er jomfru så blir redd av å tenke på st de skal stappe inn instrumenter osv
Svar
Hei
Takk for spørsmålene dine.
Nei, du må ikke gå til fastlegen eller gynekolog.
En soppinfeksjon får du når det blir mer sopp en det som normalt er i skjeden din. Det er ikke noe å bekymre seg for.
Canesten behandling anbefalers etter en menstruasjon.
Litt informasjon om sopp. Sopp skyldes ubalanse i skjedens normale bakterieflora, og hovedårsaken er for mye vask av underlivet. Med såpe. Mange får også sopp når de bruker antibiotika, fordi antibiotika også tar knekken på bakterier som skal være der. Trange bukser og bruk av bind og truseinnlegg mellom menstruasjonene kan også gjøre at det blir trangt og klamt, og du vil lettere får sopp. Alt av slimhinner på innsiden av kjønnsleppene er selvrensende, skal ikke vaskes med såpe og vann. Du kan vaske bort mensblod med å dele kjønnsleppene med to fingre og dusje vann forsiktig fra navlen og nedover. Aldri oppover i skjeden. Da dusjer du bakterier og virus fra skjedeåpningen oppover i skjeden der de ikke skal være. Når du sover bruk løse truser av silke eller bomull, ikke syntetisk stoff. Du kan og ligge uten truse så det kommer mye luft til.
Bruker du mye trange bukser skal de vaskes på så varmt vann som mulig. Jeans tåler normalt 60 grader. Se på vaskelappen i dine buker. Løse bukser eller skjørt gir mer luft til underlivet og du blir fortere bra.
Ta og en titt på artiklene jeg har lagt med.
Lykke til Vennlig hilsen helsesykepleier.
Besvart: 3.5.2021
Oppdatert: 3.5.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

