Har hvite prikker på kjønnsleppene mine. Kan det være en kjønnssykdom?
Jente, 16
jeg vet ikke om jeg har kjønnssykdom eller ikke. men jeg har masse hvite prikker, helst på de indre leppene mine. de vises egentlig kun når jeg strekker dem ut og da kan jeg kjenne de og. har lest at kanskje det er et eller annet med talgkjertler, men jeg er usikker. det er sånn at av og til har de fått en lysere hvit prikk så jeg kan klemme ut noe hvitt på en måte. men det gjør egentlig vondt og så går det ikke an å klemme de for å «poppe» dem. pls hjelp
Svar
Hei
Trolig er det talg fra talgkjertlene, akkurat som du skriver.
Mellom de ytterste og innerste kjønnsleppene kan det noen ganger legge seg et hvitt belegg. Dette er talg fra talgkjertlene. Belegget kan lukte om det blir værende, fordi det vil blandes med urin og utflod fra skjeden. Det vil bli en god grogrunn for bakterier, som fører til at det lukter vondt.
Vask mellom kjønnsleppene hver dag for å fjerne belegget. Det kan være lurt å kun bruke vann. Såpe kan tørke ut slimhinnen, noe som igjen vil føre til økt talgproduksjon – og dermed mer belegg.
Hvis du har hatt ubeskyttet sex (sex uten kondom) så er det alltid en risiko for at du blir smittet med en kjønnssykdom.
Da skal du gå og teste deg og det får du gjort på nærmeste helsestasjon for ungdom, hos noen helsesykepleier på skolen eller hos fastlegen.
Jeg har lagt ved noen artikler under svaret, ta gjerne en kikk på de.
Lykke til og håper det var svar på ditt spørsmål :)
Vennlig hilsen helsesykepleier ung.no
Besvart: 13.5.2021
Oppdatert: 13.5.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

