Hvordan kan jeg søke selv om fritak fra karakter i 2. fremmedspråk
Gutt, 17
Hei, jeg lurte på hvordan man kan søke for fritak av karakter i fremmedspråk på vgs. jeg er en person med mye dysleksi som sliter svært i fremmedspråk. Jeg går fremmedspråk 2 og har hatt fremmedspråk 1 på ungdomsskolen. Jeg prøvde å bytte fra dette fremmedspråket til spansk når jeg begynte på vgs og fikk ikke lov. Nå har det gått ett år og jeg har spurt rådgiver flere ganger om å hjelpe meg søke men hun mener det er umulig for meg å få fritak ettersom at jeg hadde språk på ungdomsskolen også uten spesialundervisning. Nå har jeg bestemt meg for å gjøre dette selv. Ettersom at jeg ikke fikk opplysninger om at jeg kunne få spesialundervisning. Jeg har gode karakterer ellers og dette vil trekke ned snittet mitt veldig mye. Hva burde jeg gjøre nå?
Svar
Heisann!
Når du skal søke om fritak fra vurdering med karakter i 2. fremmedsspråk så er det Statsforvalteren du sender søknaden til.
Du kan finne ut hvordan ved å gå inn på https://www.statsforvalteren.no og så velger du statsforvalteren i ditt fylke. Når du er inne på siden til ditt fylke så bare skriver du inn "fremmedspråk" i søkeboksen øverst på siden og informasjonen du trenger burde være blant de første treffene der.
Det er to kriterier som du må oppfylle for at Statsforvalteren skal kunne innvilge søknaden din:
- du må ha dysleksi, spesifikk språkvanske eller en annen dokumentert utfordring som vil ha en lignende påvirkning på evnen din til å lære deg et 2. fremmedspråk
- vanskene må være så omfattende at individuell tilrettelegging ikke er nok for å gi deg et likeverdig opplæringsmulighet
Når du har dysleksi så har du allerede oppfylt det første kriteriet, men det er ikke nok å bare ha påvist dysleksi for å få fritak. For å oppfylle det andre kriteriet så må du ha dokumentasjon fra skolen eller PPT som sier at du sliter såpass mye i faget at selv ikke individuell tilrettelegging er nok for å gi deg en likeverdig opplæringsmulighet.
Jeg tror det lureste for deg er å be skolen tilrettelegge for dysleksien din. Dette har du krav på uansett og man bør forsøke tilrettelegging før man søker. Du kan også be skolen ta kontakt med PPT for å vurdere behovet for spesialundervisning eller ta direkte kontakt med PPT selv om rådgiveren ikke vil hjelpe deg med dette.
Hvis PPT vurderer at du vil trenge spesialundervisning (dette heter nå forresten individuelt tilrettelagt opplæring, siden det har kommet ny opplæringslov) så vil det gjøre det mer sannsynlig at søknaden din blir innvilget.
Vennlig hilsen
PP-rådgiver i samarbeid med ung.no
Besvart: 28.11.2024
Oppdatert: 28.11.2024
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål