Byttet fra Kyleena til Mirena for tre uker siden og har fortsatt vondt!
Jente, 19
Hei, byttet spiral for 3 uker siden hos helsestasjonen for ungdom. Hadde kyrleena og byttet til mirena i samråd med helsesøster på skolen. Byttet gikk helt fint men var vondt med mensenmurring og litt blod de neste 24 timene. Problemet mitt er at jeg fremdeles har noe vondt, føler jeg kan kjenne at spiralen er større ellerno hehe. Jeg hadde sex 3 dager etter innsettelsen, noe jeg lurer på om var dumt. Nå i senere tid er det noe vondt å ha sex også, da kjenner jeg det nederst i magen. Hva skal jeg gjøre? Burde jeg bytte spiralen igjen? Vil ikke da til fastlegen min. Takk for hjelpen på forhånd:)
Svar
Hei!
Det er ikke normalt at du skal ha vondt tre uker etter du satte inn hormonspiral, men det stemmer at Mirena er en større spiral enn Kyleena.
Etter man har satt inn spiral, er det anbefalt å vente med samleie i minst 7 dager for å redusere risikoen for infeksjon. Tegn på infeksjon er feber, smerter, nedsatt allmenntilstand og illeluktende utflod.
Du skriver at du ikke vil oppsøke fastlegen din. Hvis du får symptomer på infeksjon bør du oppsøke fastlege eller legevakt. Har du bare litt vondt men ellers er i fin form, kan du ta en tur til helsestasjon for ungdom igjen og få en sjekk der.
Vennlig hilsen Jordmor ung.no
Besvart: 24.6.2025
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

