Våknet opp med en kul under huden. Gjort det flere ganger. Hva gjør jeg?
Jente, 18
Hei. Vaknet med en kul i panna i dag. Litt stor, ca 2-3 cm i diameter. Ikke veldig vond, men kjenner lett trykk som gir litt vondt i hodet. Har hatt flere sånne kuler siste året i ansiktet og andre steder på kroppen. Disse kulene kommer plutselig, men har gått over etter noen dager. Tenker det bare er en kvise som ligger litt dypere under huden, men tenkte å høre om det er noe jeg bør følge med på? Eventuelt be helsesøster se på den?
Svar
Hei!
Jeg kan godt forstå at du lurer på dette.
Det finnes flere ulike årsaker til at man kan få forbigående kuler og klumper i huden over hele kroppen. Kviser er en vanlig årsak, men det kan også komme av andre årsaker.
Så lenge kulen ikke er veldig plagsom for deg og forsvinner igjen av seg selv, er det lite sannsynlig at dette er noe du trenger å bekymre deg for.
Når det er sagt, så er det imidlertid ikke mulig for oss i ung.no å si noe mer sikkert hva gjelder ditt tilfelle uten at vi har fått snakket mer med deg og undersøkt deg selv. Ettersom du skriver at dette er noe du stadig opplever, synes jeg derfor det høres fornuftig ut med en tur til helsesykepleier på skolen din.
Helsesykepleier kan hjelpe deg med å finne ut av hva det kan være, og om det eventuelt er noe du bør oppsøke lege for å få undersøkt nærmere.
Ønsker deg alt godt og lykke til!
Vennlig hilsen legen, ung.no
Besvart: 20.9.2025
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


