Vil effekten av p-pillene bli ødelagt hvis jeg hopper over 2 piller?
Jente, 15
Hei. Jeg har gått på mirabella p piller i ca 4 månder. Jeg har ikke tatt 1 eneste sukkerpille og har hoppet over mensen i 4 månder. Jeg glemte p pillene hjemme og skal være borte 2 dager, så det er 2 piller jeg ikke får tatt. Vil effekten slutte? Eller funker det som at jeg bruker 2 sukkerpiller siden jeg ikke har tatt noen sukkerpiller før?
Svar
Hei!
Beskyttelsen mot graviditet blir ikke borte selv om du ikke tar p-pillene i 2 dager, så lenge du har tatt hormonholdige piller i 21 dager eller mer i forkant. Du har tatt p-pillene i ett strekk i 4 måneder, og det er mer enn 21 dager, derfor er du fortsatt beskyttet mot graviditet selv om du tar pause nå.
Det kan være lurt å ta en p-pillepause nå som du ikke får tatt 2 piller. Du må ikke, men du kan. Det kan skje at du får en blødning nå som du hopper over 2 p-piller, og da kan det være like greit å ta en hel pause på 4-7 dager. Du trenger ikke ta sukkerpillene, du kan bare la være å ta p-pillene.
Pass på å begynne på p-pillene igjen! Når du har hatt 7 dager pause må du begynne igjen for at du fortsatt skal ha beskyttelsen mot graviditet.
Jeg håper dette var til hjelp for deg!
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 4.4.2026
Vi har valgt ut dette for deg
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål