Hopp til hovedinnhold
Spørsmål og svar

Er det normalt å få mensen/mellomblødning etter 4 uker med Desirett?

Jente, 16

Jeg begynnte på p-piller typen desirett for 8 uker siden å i starten sånn de første ukene merket jeg ingen endring, men mer nå de siste ukene ca 4uker har jeg typ hatt mensen/mellomblødninger hver dag sånn nok til at en tampong holder hver dag og at jeg kan eventuelt droppe tampong av å til siden det kommer ofte ut litt slimete/tjukt og med en brunfarge, men det er ikke nok til å blø gjennom så kort er det jeg lurer på er burde jeg høre med helsykepleier som ga meg resepten om det er noe feil eller trenger jeg å bare det helt med ro og at det bare er en tilvennings sak typ.

Hei!

Det er fint at du skriver til oss når du har spørsmål om Desirett og mellomblødninger.

Desirett er et prevensjonsmiddel som inneholder gestagen. En vanlig bivirkning av gestagen p-piller er blødningsforstyrrelser. Det kan både bety at du blør mindre, ingenting, eller at du får plager med mellomblødninger.

De første 3-4 månedene er det helt normalt med mellomblødninger, så det er ikke noe feil med p-pillene du fikk av helsesykepleier.

Hvis du fortsatt har blødninger etter noen måneder, og du opplever det som plagsomt, kan du snakke med helsesykepleier for å vurdere om en annen type p-piller hadde passet deg bedre.

Håper svaret er til nytte for deg!

Vennlig hilsen helsesykepleier i samarbeid med ung.no

Besvart: 29.10.2026

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål