Spørsmål og svar

Kan jeg være nedstemt på grunn av p-pillene?

Jente, 17

Hei. Jeg har gått på p-piller i flere måneder nå fordi jeg fikk så vonde mensensmerter, men har fått veldig nedstemt humør og gråter mye oftere enn før. Burde jeg slutte med de? Jeg gikk først på Ceravette, og nå på Desirett.

Hei!

Det er slitsomt å kjenne seg nedstemt og trist over en lengre periode. Så fint at du er oppmerksom på det selv og ønsker å gjøre noe for å få det bedre!

Du har rett i at nedstemthet/tristhet kan være en bivirkning til det hormonet som finnes i p-pillene dine. Dette gjelder både Cerazette og Desirett, da dette er samme p-pille med bare med to ulike navn. Det er ikke vanlig at man blir alvorlig deprimert eller nedstemt over lang tid, men noen kan oppleve det. Derfor er det veldig fint at du er bevisst på dette selv.

Samtidig vet vi jo at det å oppleve at følelsene går opp og ned er en naturlig del av ungdomstiden. Kroppen din går igjennom store endringer som styres av andre hormoner enn de som er i p-pillene dine, og disse kan også gi slike symptomer. Derfor er det vanskelig å si sikkert om det du kjenner på skyldes p-pillene, eller om det er noe du hadde kjent på også uten.

Uansett syns jeg at du skal ta kontakt med helsesykepleier på skolen din, og fortell om hvordan du har det. Dere kan sammen finne ut av om du skal forsøke en annen prevensjonsmetode eller bytte til en annen type p-piller. Helsesykepleier er også fin å snakke med om tanker og følelser, og kan hjelpe deg videre til andre å snakke med om det skulle være aktuelt.

Jeg håper dette var til hjelp!

Takk for at du skrev til oss.


Vennlig hilsen helsesykepleier, Ung.no

Besvart: 9.10.2026

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål