Spørsmål og svar

Brukt Canesten, men har fortsatt hvit tykk utflod. Når bli utfloden normal?

Jente, 20

Hei jeg hadde ubeskyttetsex 26desember med ny mann og jeg vasket ikke godt nok etterpå. Han var jomfru så anntar dette som kommer ikke er sex sykdom. Jeg begynte å klø veldig og det var veldig sårt der nede så jeg testet meg 7 januar for soppinfeksjon og fikk positivt. 8 januar tok jeg stikkpille og brukte canesten krem aktivt i 1-2 uker. Kløen forsvant etter det, men utfloden er fortsatt helt hvit og tykk og det lukter likt, søt aktig lukt. Pleier å ha gjennomsiktig og tynn utflod. Jeg har hatt sex med samme mann 2 ganger mellom Nov-Des, og det klødde litt men ikke veldig og det gikk over etter hvert. Dette er første gang jeg har fått soppinfeksjon, og jeg klødde aldri etter sex med min faste partner på flere år før dette. Spørsmålet er, når blir utloden og lukta normal? Jeg ønsker ikke ha sex pga dette. Vær så snill og ikke svar uker, vær mer presis på hvor mange uker. Tusen takk

Svar

Hei

Soppinfeksjon er ikke kategorisert som en seksuell overførbar infeksjon. Allikevel ser man at en del kvinner er mer utsatt for sopp etter sex. Det er en vanlig "bivirkning" av samleie, særlig for jenter. Man er ikke helt sikkert på hvorfor, men trolig er det fordi pH i sæd er annerledes enn pH i skjeden og dette gir gode forhold for sopp. Har man en ny partner og man ikke har vendt seg til hans pH så kan det være årsaken til at du aldri fikk det før når du hadde den faste partneren i flere år.

Det er også vanlig å få sopp etter en antibiotikakur eller hvis man går med for stramme og/eller våte klær. Bruk helst truser av 100% bomull.

Hvis man bruker krem/stikkpiller mot sopp, men soppen går ikke bort (eller den kommer raskt tilbake), skal man oppsøke lege. Da kan det hende du trenger annen eller sterkere behandling.

Jeg legger ved noen forebyggende råd ved svaret her:

  • Det anbefales vanlig hygiene. Ikke vask med såpe på slimhinnene i underlivet. Såpevask kan irritere slimhinnene mer.
  • Menstruasjonsblødning kan øke plagene. For noen er det bedre med bind enn med tamponger. Skift bind ofte. Menskopp kan også være et godt alternativ.
  • Vask truser på minst 60 grader for å drepe soppen.
  • Ikke bruk truser som irriterer slimhinnene
  • Bruk en nøytral glidekrem ved sex, så du beskytter slimhinnene mot irritasjon som kan øke ved tørrhet og friksjon.
  • Ved mye sopplager, kan det være lurt å tenke på å redusere sukker i maten om du spiser mye av det.

Ofte kan en soppinfeksjon gå over av seg selv ved at man lar underlivet være mest mulig i fred, men det kan være plagsomt å gå og vente på at at det kanskje skal gå bort. Det er også umulig å svare på når din utflod blir normal igjen.

Det er fint at Canesten behandlingen tok kløen, men det høres ut som du fremdeles har symptomer på sopp. Jeg anbefaler deg å ta kontakt med enten fastlegen eller lege ved helsestasjon for ungdom, for vurdering av et sterkere legemiddel på resept.

Ønsker deg alt godt!

Hilsen helsesykepleier, Ung.no

Besvart: 8.2.2024

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål