Spørsmål og svar

Ujevnt, stubbete og får nupper etter barbering!

Jente, 15

Hei, kan jeg få tips til barbering av underliv? Jeg får aldri tatt alt, det er ujevnt, stubbete og får nupper i etterkant noen ganger. Hårene gror også tilbake på under en dag liksom, veldig plagsom. Merker også at noen ganger blir det tørt der, bør jeg smøre der med noe? Lurer også på om sånn krem som fjerner hår kan brukes i underlivet? Og om det gjør at håret bruker lenger tid på å gro tilbake

Hei,

Takk for at du skriver til ung.no.

Det er ganske vanlig å oppleve at barberingen blir ujevn, at det kommer stubb raskt, og at man får litt nupper etterpå. Hår vokser forskjellig fra person til person, og barbering gjør ikke at håret vokser raskere – det kan bare føles sånn fordi håret blir kuttet rett av.

Hvis du vil barbere, kan det hjelpe å bruke en ren og skarp høvel, varmt vann og litt mild, parfymefri barbergel. Barber helst i hårets retning og unngå å barbere samme område mange ganger. Hvis du ofte får nupper, kan det faktisk være bedre å trimme hårene korte i stedet for å barbere helt glatt.

Hvis huden blir tørr, kan du bruke en mild, parfymefri fuktighetskrem på utsiden av underlivet. Unngå parfymerte produkter og ikke bruk vanlig krem inne i skjeden.

Når det gjelder hårfjerningskrem, ville jeg vært forsiktig. Vanlig hårfjerningskrem bør ikke brukes på selve vulva, fordi huden der er følsom og kremen kan gi irritasjon eller svie. Den gjør heller ikke at hårene bruker særlig lengre tid på å vokse ut igjen.

Og husk at det er helt normalt å ha hår på underlivet – du trenger ikke fjerne det hvis du ikke ønsker det.

Håper svaret mitt er til hjelp. Ønsker deg alt godt!

Vennlig hilsen

helsesykepleier

Besvart: 30.9.2026

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål