Lyst til å bli matros, men må ha helseattest. Andre muligheter?
Gutt, 15
Hei. Jeg har søkt vgs og skal prøve og bli matros. Det som er, er at jeg har astigmatisme. Jeg vet at nattsyn er et krav til en matros. Derfor lurer jeg på om det er fortsatt mulig? Hvis ikke, hvilken andre yrker kan jeg utdanne meg til med vg1 TIF og vg2 Maritime fag? Mvh
Svar
Hei!
Takk for gode spørsmål.
Helseerklæring for sjøfolk
Alle som skal jobbe på skip, og andre flyttbare innretninger til havs, må ha en helseerklæring som viser at du kan jobbe om bord på et skip. Da skal en sjømannslege sjekke blant annet syn, hørsel, din fysiske funksjonsevne. Det gjelder også lærlinger som skal jobbe om bord. Du kan finne en godkjent sjømannslege her (Sjøfartsdirektoratet).
Andre muligheter?
Skipsmotormekaniker og matros er fagbrevene som du kan ta etter vg2 maritime fag. Du kan også ta påbygg til generell studiekompetanse. Det finnes også andre veier til et fagbrev. Du kan også ta omvalg og for eksempel ta andre fag på vg2, og muligheter for å ta flere fagbrev. Noen velger også å ta forkurs for ingeniørutdanning etter vg2.
Se gjerne på Vilbli.no for å bli bedre kjent med mulighetene i vg2 og etterpå.
Ta gjerne kontakt på Karriereveiledning.no for å snakke mer om mulighetene.
Med vennlig hilsen
Karriereveiledning.no i samarbeid med ung.no
Besvart: 4.3.2024
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


