Spørsmål og svar

Er avhengig av å dele nakenbilder, hvordan kan jeg få en slutt på dette?

Gutt, 14

Hei! Har en avehnighet av å dele Naken bilder, hvordan kan jeg slutte? Jeg har altid likt å ta biler av kroppen min, jeg vet ikke hvorfor jeg liker det men jeg syntes kroppen min ser utrolig fin og deilig ut. Så jeg pleier og dele naken biler av meg selv til andre, det kan være venner og folk på nett. Hvordan kan jeg få en slutt på dette? Hver så snill å svar fort.

Svar

Hei du!

Så fint at du er fornøyd med kroppen din og synes at den ser fin og deilig ut. Det er godt å ha et godt forhold til kroppen sin. Samtidig så er det viktig også at en kropp får lov til å bare være en kropp og ikke være noe man trenger å få tilbakemeldinger/bekreftelser fra andre på for at den skal være god nok/verdifull. Dette kan være en overgang når man (slik som deg) har vært vant til å få tilbakemeldinger. Jeg antar at det er derfor du sender bilder - for å få tilbakemeldinger og bekreftelser.

Jeg tenker at det at du har bestemt deg for at du ønsker å slutte med dette er det viktigste steget. Det er bare du som kan gjøre noe med å ikke sende bilder. Det at du har bestemt deg er et utgangspunkt der du må ta stilling til hvordan du skal la være når trangen til å dele kommer opp.

Forslag til hva du kan gjøre er at du skriver et notat på mobilen din der du minner deg selv på hvorfor du ikke ønsker å sende bilder lenger - du kan f.eks skrive noe om hvordan det får deg til å føle deg (etterpå) eller hva som er dumt med at du sender. Så kan du se på denne "kontrakten" du lager med deg selv når trangen byr seg. Du kan også øve deg på å distrahere deg vekk fra trangen når den kommer. Dersom du får trang til å sende bilder av deg selv kan du gjøre noe som ikke gjør det sannsynlig at du sender bilder - f.eks legg fra deg mobilen, gå ut i et annet rom, gå en tur, lag noe mat, sett på gøy musikk, se en serie, snakk med noen du er glad i/bryr deg om. Etterhvert så vil nok trangen gå litt over når du får erfaring med at du kan klare å la være. Trenger du noen å chatte/snakke med for distraksjon eller støtte så skriv til Kors på halsen.

Ønsker deg masse lykke til!

Med vennlig hilsen psykologen

Besvart: 14.5.2024

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål