Spørsmål og svar

Spiste pærer på boks like før jeg tok pillen mot mykoplasma, går det fint?

Jente, 18

Hei. Har spist pærer på boks om du skjønner rett før jeg tar pilla mot mykoplasma, siden jeg ikke vil svelge den på tom mage. går det fint?

Svar

Hei!

Jeg vil tro du har fått enten Azitromycin eller Moksifloksacin som behandling. Det finnes nemlig flere typer antibiotika mot mykoplasma.

Er det Azitromycin du har fått anbefales det å svelge tabletten sammen med rikelig med væske/vann. Tabletten kan også gjerne tas i forbindelse med et måltid, da vil du kunne unngå bivirkninger som magesmerter og kvalme. Det samme gjelder for Moksifloksacin. Tabletten bør tas med rikelig væske/vann, og gjerne i forbindelse med et måltid. Men Moksifloksacin skal ikke tas sammen med melk og melkeprodukter da dette kan nedsette effekten av behandlingen. Så med andre ord, det går helt fint at du spiste pærer på boks før du tok tabletten.

Håper dette var til hjelp, ønsker deg alt godt!

Vennlig hilsen legen, ung.no

Besvart: 27.9.2021

Oppdatert: 29.9.2021

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål