Spørsmål og svar

Hvordan kan jeg lovlig vaske trappeoppgangene der jeg bor?

Jente, 17

Hei! Jeg vasker trappeoppgangene der jeg bor, og skal få lønn for dette. Er det en annen lovlig måte jeg kan få lønn på enn å opprette et enkeltpersonsforetak? Det har jeg for så vidt prøvd på allerede, men det virker ikke som at saken går gjennom. På forhånd takk.

Svar

Hei

Når du skal vaske trappeoppganger kan du enten gjøre dette som arbeidstaker eller som oppdragstaker:

Arbeidstaker
Hvis det er et borettslag/sameie som ønsker at du vasker trappeoppgangene, kan borettslaget/sameiet ansette deg som arbeidstaker. Det er da borettslaget/sameiet som er din arbeidsgiver og har dermed arbeidsgiveransvar for deg.

Er det en eller flere privatpersoner som ønsker at du vasker deres trappeoppgang, kan den enkelte ansatte deg. Da er den enkelte som har arbeidsgiveransvar for deg.

Oppdragstaker
Dersom du likevel velger å opprette enkeltpersonforetak og selge renholdstjenester til enkeltpersoner eller borettslag/sameie, er du ikke arbeidstaker men oppdragstaker.

Dersom du har eget firma og selger renholdstjenester, har du en plikt å søke om Arbeidstilsynets godkjenning av ditt renholdsfirma. Det er ikke lov å selge renholdstjenester uten å være godkjent av Arbeidstilsynet, og kunder har ikke lov å kjøpe slike tjenester fra en bedrift som ikke er godkjent.

Så lenge du ikke har ansatte, men jobber alene i ditt eget firma er det en ikke mye jobb å søke om å bli godkjent av oss. Godkjenningen handler ikke om hvor flink du er til å vaske, men at du er registrert lovlig og har bestilt og bruker HMS-kort når du vasker.

Med hilsen Svartjenesten i Arbeidstilsynet i samarbeid med ung.no

Har du flere spørsmål om arbeid kan du også ringe eller chatte med Arbeidstilsynet. Se https://www.arbeidstilsynet.no/kontakt-oss/telefon-chat/

Besvart: 6.12.2022

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål