Hvilke fag trenger jeg for å søke bachelor i biologi?
Jente, 20
Heisann! Jeg har nettopp kommet ut av videregående og lurer på en del ting angående hva jeg kan søke videre osv. Jeg ønsker å ta en bachelor i biologi i Trondheim, men sliter sikkelig med å finne ut hva jeg trenger. Har ikke realfagskompetanse enda og må få opp snittet mitt en del... Dette halvåret skal jeg ta opp ulike fag som geografi, naturfag, P1, P2, biologi 1 og kanskje biologi 2 for å få opp snittet mitt. Jeg er usikker på hva som regnes som realfagskompetanse ettersom at det står forskjellige ting om det på nettet. Jeg tenker også å ta et realfagskurs etter sommeren uansett. Jeg vurderer å bestille time hos en rådgiver fordi jeg har så mange spørsmål angående dette: 1. Hvis jeg tar biologi 1 og biologi 2, hva slags fag mangler jeg for å få realfagskompetanse? 2. Hvis jeg bare mangler f.eks. R1, kan jeg ta bare det på realfagskurset? 3. Hva skjer med alderspoengene? Rekker jeg å søke med dem studieåret 2027/2028? 4. Hvem skal jeg kontakte angående dette?
Svar
Hei!
Så bra at du forbereder deg godt for å komme inn på studiet du ønsker. Jeg vil svare på spørsmålene dine så godt jeg kan, i tillegg kan du snakke med rådgiver på skolen din.
Opptakskrav til Bachelor i biologi på NTNU er Matematikk R1 eller Matematikk S1 og S2. I tillegg ett av følgende krav:
- Matematikk R2 eller
- Fysikk 1 og 2 eller
- Kjemi 1 og 2 eller
- Biologi 1 og 2 eller
- Informasjonsteknologi 1 og 2 eller
- Geofag 1 og 2 eller
- Teknologi og forskningslære 1 og 2.
- Matematikk R1 må du ha uansett, og hvis du da har Biologi 1 + 2, og generell studiekompetanse, har du dekket opptakskravene
- Du kan sannsynligvis ikke bare ta R1 på realfagskurset. Matematikkfaget innebærer R1/R2 sammen. Men du trenger ikke ta fysikk hvis du har det fra før. Hvis du kun mangler R1, kan du ta det som privatist.
- Du kan søke opptak i 2027/2028 og få alderspoeng medregnet. Disse blir først fjernet fra opptaket 2028/2029
- Du kan kontakte rådgiver på skolen din når det gjelder hvilke fag du kan og bør ta. For å få høyest mulig poengsum kan du ta fag du har lettest for å lære, og som er innenfor opptakskravene.
Det kan og være en ide å kontakte Karrieresenteret i Trøndelag hvis du trenger mer veiledning.
Ønsker deg lykke til!
Med vennlig hilsen
Karriereveiledning.no i samarbeid med ung.no
Besvart: 9.1.2026
Vi har valgt ut dette for deg
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
