Spørsmål og svar

Hva skjedde med meg på fotballbanen?

Jente, 14

Spilte fotballkamp og var veldig nervøs, for det var mange suportere som jeg ville gjøre stolte. Jeg starta ute på banen under første omgang. Jeg fikk en veldig følelse på at jeg spilte dritt og løp for å bytte, da jeg var på benk bruste det ut masse tårer som jeg ikke fikk kontroll over. Følte meg som en skikkelig taper. Har aldri hatt det sånn på den måten før. Da vi tapte 1-0 begynte å miste pusten og mer tårer kom ut av øyene mine. Det var skikkelig ubehagelig. Følte jeg skrev alt dette på en irriterende måte. Har dere noen anelse på hva som skjedde?

Svar

Kjære deg

Så bra at du skriver til oss i ung.no.

Du beskriver situasjonen godt. Jeg får umiddelbart tanker om at du har hatt prestasjonsangst. Prestasjonsangst er angst for å ikke prestere eller være bra nok. De fleste har litt prestasjonsangst. Litt er bare sunt, da presterer du bedre. Men blir det veldig ille, må du søke hjelp.

Du ønsket å prestere bra, for å gjøre supportere stolte. Du var opptatt av at de vil se på deg, og mene noe om dine prestasjoner. Da kan hvem som helst bli nervøse, tenker jeg. Det høres ut som en normal reaksjon.

Denne følelsen var nok ubehagelig for deg, da den kanskje ga en opplevelse av å miste kontrollen på egne følelser. Den er ubehagelig, men ikke farlig. Kanskje bare skjerpende.

Jeg tror du kan være forberedt på at denne følelsen kan komme igjen. Siden det høres ut som du er opptatt av å være god, og kanskje bli bedre. Neste gang er du forberedt, og forstår hva som skjer. Godta følelsen, og fortell deg selv hvorfor du får den. La den bare virke skjerpende for deg.

Ønsker deg masse lykke til videre på fotballbanen, og i livet ellers.

La ved en artikkel til deg også, så får du se om den kan være nyttig for deg.

Vennlig hilsen psykiatrisk sykepleier for ung.no

Besvart: 15.4.2022

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål