Spørsmål og svar

Går på Milleva, har småblødning!

Jente, 15

Hei jeg går på p-pillen milleva. Jeg hadde hoppet over mensen en stund. Også begynte jeg å gå sånne bitte små blødninger/ utflod med litt blod i hver dag etterpå. Så jeg bestemte meg for å ha en pillefri uke, og få mensen med håp om at det skulle gi seg. Men etter den uka har jeg fortsatt hatt sånne bitte små blødninger hver dag. Hvorfor skjer det? Burde jeg bytte ppiller? Hvilke ppiller er best mot å ikke blø så mye osv?

Svar

Hei,

Takk for at du skriver til ung.no.

Det er dessverre noen som opplever mellomblødninger på denne pillen også selvom den egentlig er ganske god på blødningskontroll. Mellomblødninger er en normal bivirkning ved bruk av hormonell prevensjon.

Det er ikke noe farlig å hoppe over blødning. Det er ikke viktig for kroppen å ha blødning hver måned. Men hvis du hopper over ofte er det risiko for at det kommer små mellomblødninger. Dette er ikke farlig, men kan være irriterende. Tipper at det er det som har skjedd med ditt tilfelle.

Jeg vil anbefale deg å ta brettet ut igjen og så ta en ny pause på 4-7 dager, starte opp igjen og så se hvordan det da er. Blør du videre, ta kontakt med helsesykepleier eller helsestasjon for ungdom for en annen p-pille eller annen type prevensjon.

Har man hatt ubeskyttet sex og en eller begge har hatt sex før så vil vi anbefale å ta en klamydiatest , da dette også kan gi uregelmessige blødninger.

Ønsker deg lykke til!

Vennlig hilsen

helsesykepleier

Besvart: 19.1.2023

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål