Hvordan finner man et sted å bo før studieoppstart?
Gutt, 18
Heisann! Hadde et par ting jeg lurte på når det gjelder studie, mtp. å flytte til Trondheim for NTNU (går vg3). Slik jeg forstår det så får man svar på studieplass i midten av juli, men begynner også studieåret i midten av august? Det høres ganske tåpeligt ut å få en måned på seg å finne et sted å bo og flytte. Og hvordan fungerer borteboerstipendet? Får man nok til å overleve / dekke behov, eller er man nødt til å skaffe jobb? Apropos å flytte, så vet jeg om studentboliger, men er det en campus-aktig greie, eller får man "prioritet" på leiligheter i nærområdet? Så har det seg slik at jeg vil flytte inn sammen med noen venner (vi blir ~4?), får vi fortsatt muligheten til det, eller må vi kjøpe egen leilighet? Beklager hvis det var dårlig strukturert eller formulert, men det er så mange ting å lure på :)
Svar
Hei,
Så spennende å høre at du skal bli student!
Jeg deler opp spørsmålene dine og svarer under:
Har man bare en måned på seg å finne et sted å bo?
Ja, det stemmer at man får vite hvilke studieplass man får i midten av juli og studiet har oppstart gjerne i midten av august. Så i teorien har man bare en måned på å finne et sted å bo. De fleste opplever dette som stressende og en kort frist.
Dersom du bare søker studier i Trondheim, og vet at det er der du vil studere, kan du finne bolig før du får svar, siden du vet at du uansett vil studere i byen. Men dersom du søker studier i ulike studentbyer, kan det bli problematisk.
Her er noen muligheter:
- Søk deg inn på en studentbolig. Dersom du får bolig, men senere får vite at du ikke skal til den byen, har du da mulighet til å takke nei til studentboligen.
- Begynn å se etter leilighet på finn.no, hybel.no og ulike facebook-grupper der folk legger ut leilighetene sine for leie, så fort du har fått tilbud om plass. Her kan det være lurt å legge ut en annonse der du sier noe om deg, da noen utleiere ønsker heller å ta direkte kontakt med potensielle leietakere fremfor å legge ut leiligheten sin på markedet.
- Dersom du mot all formodning ikke rekker å skaffe deg leilighet før studiestart, så kan du booke deg inn på hotell eller sovesal i ventetiden. Eventuelt kan du bruke nettverket ditt, og høre om det er noen du kjenner i nærheten som du kan sove hos i mellomtiden.
- Et annet tips kan være å takke ja til en leilighet du tenker blir litt midlertidig, mens du fortsetter å lete etter noe mer langsiktig.
Får man borteboerstipend som student?
På vidergående kan man søke om borteboerstipend, dersom man bor borte fra foreldrene. Som student er det ikke likt. Som student kan man søke om stipend og lån der fullt stipend og lån per dags dato er på 10 343kr i måneden. For å få dette omgjort til stipend er det noen krav. Man må bestå de fagene man tar (enten på ordinær eller kontinuasjonseksamen), man kan ikke bo hjemme hos foreldre og man må ha en inntekt og formue under grensene. Dersom man fyller alle kravene kan 40% av lånet bli omgjort til stipend.
Hvor er de ulike studentboligene?
Det varierer hvor de ulike studentboligene befinner seg, noen er nærmere campus og andre lengre ifra. Du blir ikke nødvendigvis prioritert til å få den studentboligen som er nærmest campus, men du kan sette deg på venteliste på de studentboligene du selv ønsker. Jeg anbefaler deg å sjekke SIT sine sider for å finne ut mer om deres studentboliger.
Kan man få studentbolig sammen med venner?
Det er nok vanskeligere å få en bolig som en gruppe, da det er færre av de større leilighetene hvor kanskje små familier blir prioritert. Men her anbefaler vi deg også å kontakte SIT. Dersom du vil bo med venner anbefaler vi deg å prøve å finne et kollektiv privat gjennom de ulike sidene som finn.no og hybel.no. 
Holder denne summen til å leve av?
Å leve av 10 343kr i måneden er for de fleste ganske knapt. Det avhenger av flere faktorer som hvor dyr husleie man har, andre utgifter og hvor mye penger man bruker utenom de faste utgitene. Dersom man lever sparsommelig, og ikke har for høy leie, er tanken at man skal kunne leve av det. Det er likevel mer vanlig enn motsatt å ha en deltidsjobb ved siden av studiet for å få inn litt mer penger i måneden. 
Håper dette svaret var til hjelp. Lykke til!
Vennlig hilsen
UngInfo i samarbeid med ung.no
UngInfo er et informasjonssenter for alle under 27 år.
Besvart: 22.8.2025
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


