Spørsmål og svar

Opplæringen til klasse B

Gutt, 18

Jeg har lest en del på nettet men blir ganske forvirret. har øvd mye privat og ville sagt jeg er klar for oppkjøring men jeg har bare tatt trafikal grunnkurs. Hvilke obligatoriske ting gjenstår før oppkjøring? Jeg har ikke lyst å kaste bort penger på unødvendige kjøretimer og vurderinger ogsånt

Svar

Hei

Det som er obligatoriske kurs er det som kalles sikkerhetskurs på bane og sikkerhetskurs på vei. Også kalt glattkjøring og langkjøring. Det er faste kurs som skal gjennomføres.
I tillegg må du bestå noen trinnkrav og det er her kjøretimer kommer inn. Du må vise at du behersker kjøretøyet bra nok og at du behersker kjøring under varierte forhold som landevei, trafikkert vei, tettbebyggelse mm. Det er to trinnvurderinger som trafikkskolen skal godkjenne og da må du ha noen timer der for å vise at du kjører godt nok. Trafikklæreren vil gjennomføre kjøretimer fram til disse kravene er fylt etter trafikklærerens vurdering.
Er du imidlertid flink til å lese teori og øvelseskjøre mye privat vil antallet timer du trenger for disse vurderingene gå mye ned fordi du får øvd mer på kjøringen privat og vil klare trinnkravene på færre kjøretimer.

Hilsen Statens vegvesen i samarbeid med ung.no

https://www.facebook.com/bilendinStatensvegvesen

Besvart: 2.1.2025

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål