Sliter med overtenking, vil slutte med det!
Jente, 13
Jeg overtenker veldig mye og dette går ofte ut over hverdagen min. Jeg er redd for ting som kan skje og hver liten ting blir ofte til en diger ting inne hodet mitt. Det blir ofte så ille at jeg begynner å spy av noe jeg ikke vet helt sikkert og noe som er null prosent sjanse for at kan skje. Jeg sliter med å roe meg ned og å fjerne tankene ut av hodet mitt. Har dere noen tips til hvordan jeg kan få inn i hodet mitt at ingenting kommer til å skje med meg! Jeg vet ikke hvorfor jeg er sånn jeg og hvorfor må dette skje med meg! Plis svar så fort som mulig!!!!!
Svar
Hei,
Det kan være vanskelig å slutte å overtenke/gruble når man først har begynt. Grubling er veldig slitsomt og tapper mye for energi og krefter.
Alle grubler litt fra tid til annen, men det er når grublingen tar overhånd og fokus vekk fra livet du skal leve at det kan bli problematisk.
Grubling er en meningsløs og unyttig aktivitet. Den hjelper ikke for noe og har ingen beroligende eller problemløsende effekt. Man har ikke kontroll over hvilke tanker som dukker opp, men det du kan kontrollere er om du velger å gå inn å fortsette å tenke rundt disse tanke eller lar være - la tankene passere uten å gå inn i de. Alt som ikke gis oppmerksomhet, vil gradvis svinne hen av seg selv, og det gjelder også grublingen. Prøv å holde fokus på situasjonen du befinner deg i, her og nå.
Det kan sammenlignes med en telefon som ringer og ringer. Det virker veldig forstyrrende, men du har et valg om å svarer på telefonen eller bare lar den ringe. Etter hvert vil de i andre enden legge på.
For noen er det hjelpsomt å sette av litt tid til grubling hver eneste dag. For eksempel 20 minutter hver dag klokken 16:00. Det betyr at det er kun disse 20 minuttene du får lov å bruke på grubling. Ikke tidligere eller senere på dagen. Det er spesielt lite heldig å bruke tid på grubling om kvelden, rett før legging. Da dette mest sannsynlig vil påvirke søvnen.
Jeg legger også ved link til en app som skal hjelpe deg med å gruble mindre.
Jeg synes du skal ta kontakt med Helsestasjon for ungdom. De møter mange ungdommer hver eneste dag med lignende utfordringer.
Jeg legger også ved noen artikler som jeg anbefaler deg at du leser.
Med vennlig hilsen psykolog
Besvart: 2.1.2025
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål