Jeg fikk en flått på pungen, men hodet sitter gijen. Hva skjer?
Gutt, 13
Jeg fikk en flått på pungen og fikk ut kroppen men ikke hodet, etter litt så er jeg ganske sikker på at jeg fikk ut hodet men ikke helt. Hva skjer Hvis hodet er igjen? Vill det falle ut etter vært?
Svar
Hei!
Jeg forstår du er bekymret etter at du fikk flått på pungen, det er jo en utrivelig plassering! Det er viktig å fjerne flåtten så raskt som mulig, det høres det ut som du gjorde! Om det skulle sitte igjen noen deler av flått i huden, går det helt fint. Det er ikke uvanlig at hodet på flåtten sitter igjen, og restene forsvinner vanligvis av seg selv innen en uke.
Oppsøk lege dersom du får et rødt utslett som vokser utover bittstedet og som får en diameter på mer enn 5 cm. Hvis du utvikler utslett og er i tvil så bør det tilses av lege. Utslett kan være tegn på smitte av flåttsykdom (borelia). Dette utslettet kan oppstå 3–30 dager etter et flåttbitt.
Håper dette svaret var oppklarende!
Mvh
Legen
Besvart: 9.9.2021
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
