Abort og blødninger.
Jente, 20
Hei, jeg fant ut for noen uker siden at jeg var gravid. Fant ut at jeg var 8 uker på vei, og fikk tatt medisinsk abort uken etter. I dag er det to og en halv uke siden jeg gjennomførte aborten. Jeg blødde i en og en halv uke og opplevde at det som også kom med blodet var slimete, og nå kommer det bare slim. Dagen det hadde gått to uker igjen begynte jeg å blø ekstremt mye, men så ble det borte dagen etter. Jeg fortsetter å få dette «slimet» og jeg vet ikke hva det er som skjer. Har lest noe om implantasjonsblødninger, men det er ett tidlig tegn på graviditet, og det er umulig at det kan ha skjedd. Har kun hatt beskyttet sex etter aborten. Hva skal jeg gjøre?
Svar
Hei.
Jeg skjønner at du lurer på dette. Siden du kun har hatt beskyttet samleie etter aborten, er sjansen for at du er gravid liten. En eventuell implantasjonsblødning vil heller ikke være kraftig, så det tviler jeg på at det var. Slimet du opplever kan være litt økt utflod, dersom dette ikke har vondt lukt eller farge trenger du ikke å bekymre deg veldig for det.
Om det er slik at du har startet på hormonell prevensjon, kan blødningen du opplevde være en bivirkning av dette. Men det kan uansett være greit å ta en graviditetstest for å være helt sikker. Er denne negativ, tenker jeg at du ikke trenger å bekymre deg eller gjøre noe.
Vennlig hilsen jordmor ung.no
Besvart: 16.11.2022
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
