Hvordan får jeg venner?
Jente, 17
Hei. jeg trenger ser hjelp (JEG HAR IKKE VENNER) har mista de vennene jeg hadde på barneskolen og ungdomskolen, og jeg dropa ut av skolen og skal begynne neste år. og jeg er alltid gjeme. Hvordan for jeg venner, hvordan for jeg samtalen til og forsette og hvor kan jeg finne dem, jeg har ikke lyst til og gå til ungdoms hus heller jeg har vert der før men likte meg ikke der hadde ikke så mange venner der jeg var mest alene, jeg trenger hjelp jeg er lei og være gjeme og jeg vil ha en venn. jeg ber til gud noen ganger og spør om og få venner det kan bare var en venn jeg bryr meg ikke vis det er mange .jeg ser synd på meg selv og jeg har sosial angst
Svar
Hei
Så kjipt å høre at du savner å ha en venn, det kan føles skikkelig ensomt. Heldigvis kan man få nye venner hele livet, bare men leter på riktig plass.
Et tips er å finne ut om det er en aktivitet eller klubb i nærheten av der du bor, som driver med noe du synes høres gøy ut. Når man gjør noe sammen, er det lettere å prate. Fordi da har man den aktiviteten til felles. Ofte er det også sånn at man er litt lik de som har felles interesser. 
Det å melde seg inn i en frivillig organisasjon eller ungdomsorganisasjon er ikke bare bra for deg, men også for andre. Les mer om dette --> HER <--
Det er supert at du vil fortsette med skole!!! Da vil du jo komme i en klasse, og der er det garantert noen som ligner litt på deg og som du kan komme i kontakt med.
Når det kommer til småprat i starten så kan det være litt krevende. Men som alt annet i livet så kan man øve på småprat og kommunikasjon for å bli bedre. Man trenger ikke nødvendigvis prate så mye selv, men stille spørsmål til de andre. De fleste liker å prate om seg selv, og synes det er hyggelig at folk spør.
Her finner du Ti tips til småprat.
Nettet er også en plass man kan finne venner om man leter. Det finnes mange ulike sider og forum hvor man kan chatte med potensielle venner over hele verden, men også i nærheten av der du bor.
Som regel må man gjøre en egen innsats dersom man skal få nye venner. Man må melde seg på og være interessert. Dersom du sliter med sosial angst kan jo dette bli litt mer utfordrende, men som jeg sa tidligere, man kan øve på ALT. Da VIL et bli lettere for hver gang.
Jeg håper du finner mot og styrke for å gå ut å finne deg en venn eller ti. det er garantert verdt det.
Jeg heier på deg!
Lykke til!
Vennlig hilsen Helsesykepleier i ung.no
Besvart: 8.1.2019
Oppdatert: 8.1.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål