Spørsmål og svar

Mye sint og avhengig av å se på porno - hva gjør jeg?

Jente, 13

Jeg føler meg ikke verdt, foreldrene mine er skilt. Pappa vil engang ikke komme på bursdagen min.på skolen har jeg noen venner, men jeg blir så fort irritert på dem og jeg har sagt slemme ting om dem. Min ene venninne er alene fordi jeg fant nye venner som ikke liker hun. Jeg er alltid med i krangler. Hjemme så lider mamma med regninger, og har ofte ikke tid til meg. Jeg føler meg alene i huset, fordi pappa bor unna oss, mellomste søstera mi er aldri her fordi hun gjør alt for å være unna det ekte livet hennes. Vi begge er rullestolbrukere. Hun eldste går til dps. Hun sliter hun også. Jeg er avhengig av porno. Inni meg er det en sinne som jeg ikke greier å få ut, og når jeg får det ut er det alltid noen som blir såret. Og det er et press på meg om å gå opp i vekt men jeg greier ikke. Jeg lurer på om jeg kan få en jobb, og hvordan? Jeg lurer også på om hvordan jeg kan bli henvist til dps? Dps er psykolog greie. Og hvordan kan jeg slutte med porno?

Svar

Hei

Det er ikke en enkel situasjon du beskriver.

Det sinnet du beskriver, er nok en måte å uttrykke tristhet på. Du er lei deg, trist og fortvilet.

Noen begynner å gråte, og blir stille og innesluttet i slike situasjoner. Andre blir sinte og oppfarende på de rundt seg.

Du er nok i den siste kategorien. Begge disse måtene å takle tristheten på gjør en ensom.

Du skyver folk vekk med sinnet ditt, de blir kanskje litt redd deg. Det er nok ikke det du egentlig ønsker - du roper bare om hjelp. Men det de rundt deg ser er ei sinna jente som sårer andre.

Jeg er helt enig med deg i at du trenger noen å snakke med. Det enkleste er at du kontakter fastlegen og får henvisning til BUP(barne- og ungdomspsykiatrien) eller du kan gå via helsesykepleier på skolen der du går.

Hvis familiesituasjonen din er skadelig for deg og søsknene dine, er det mulig at dere bør få hjelp og tiltak fra barnevernet også. Du kan kontakte de selv, om du ønsker det.

Følelsen du får ved å se på porno kan henge sammen med hvordan du har det i livet generelt. Det er kanskje nærheten og det voldsomme som trigger deg.

Jeg tror at dersom du får orden på tankene og følelsene dine, vil avhengigheten etter porno avta.

Masse lykke til videre:-)

 

 

 

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 20.1.2019

Oppdatert: 20.1.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål