Jeg er innlagt for anoreksi og får ikke bestemme noe selv, hva gjør jeg?
Jente, 15
Hei, jeg er en jente på 15 år. Det siste halv året har jeg vært innlagt på sykehuset (psykiatrisk avdeling), er forsatt innlagt. For det første kommer jeg ikke over ens med «kontakt legen» min, og jeg får heller ikke byttet lege, siden ho er den eneste som har «greie på min problematikk» har jeg fått høre. Jeg sliter visst nok med en alvorlig anoreksi. Argumentet de kommer med når jeg sier «jeg vet at jeg sliter på en eller anen måtte, men jeg er ikke enig at jeg har en alvorelig anoreksi,» er at jeg ikke har et normalt spisemønster, og hvis jeg gjør forskjellige ting er det spiseforstyrrelsen som kontrollerer meg. Og med forskjellige ting mener jeg å ikke ta på meg mer klær når andre forteller meg at jeg skal gjøre det osv. Helt vanlige ting en jente på 15 år også hadde stritet i mot å gjøre. Som 15- åring har jeg vel så si 0 rettigheter om utskriving. Vet ikke hva jeg skal gjøre. Har lyst til å rømme, eller evt. prate med politiet om det er noen som kan hjelpe meg.
Svar
Hei
Det er leit å lese at du opplever å ikke bli lyttet til på sykehuset.
I behandling av anoreksi er det veldig vanlig at pasientene opplever at de ikke er enige med det legen bestemmer. Legen må bestemme at pasienten skal spise mat og gå opp i vekt for å ivareta pasientens helse. Dette kan en med anoreksi ikke bestemme selv når anoreksien er på sitt sterkeste.
Selv om du ikke kan bestemme over det som har med mat og trening å gjøre er det viktig at du får bestemme andre ting som gjelder deg selv. Om det er veldig kaldt ute og du er undervektig kan det være at det er fornuftig at du får råd om å kle deg godt med klær.
Det beste du kan gjøre nå vil antakelig være å følge det som er bestemt, slik at du får tilbake tillitt fra de voksne og de ser at du mestrer dette. Dette tar litt tid, men når du kommer dit vil du få bestemme mer selv.
Når det gjelder rettigheter kan du be de ansatte om å få snakke med kontrollkommisjonen. Hos dem kan du få mer informasjon om dine rettigheter. Du kan lese mer om dette her: kontrollkommisjonen.
Jeg legger ved noen artikler du kan se på.
Vennlig hilsen familieterapeut/sykepleier
Besvart: 17.1.2019
Oppdatert: 17.1.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål