Spørsmål og svar

Hva skjer når jeg legges inn for anoreksi?

Jente, 15

Hei om noen dager skal jeg bli innlagt på behandling fordi jeg har anoreksi og jeg lurer på en del ting som jeg håper du/dere kan svare på! 1) hva skjer om jeg ikke greier å spise? Kommer jeg til å få et rør gjennom nesen som gir meg mat? 2)jeg må veie meg to ganger i uken får de skal se om jeg har gått opp i vekt mn hva skjer om jeg har gått ned, og kommer jeg til å gå ned om jeg spiser får lite? 3) er 175 lang og veier ca 55kg og lurer på om det er normalt

Svar

Hei

Det er leit å høre at du strever med anoreksi, men likevel godt å lese at du får hjelp. 
1) Det er usikkert hva denne avdelingen gjør når ungdommer ikke får til måltider. Det er forskjellig fra avdeling til avdeling. Det er mange som har en regel på at ungdommen må spise måltidet på 30 minutter. Noen avdelinger tilbyr næringsdrikk om ikke alt er spist. Noen tilbyr også sonde (rør igjennom nesa), men siden dette er ubehagelig og unaturlig ønsker som regel personell at avdelinger at ungdommen får maten ved å spise selv. Du vil få en innføring om hva som gjelder når du kommer til avdelingen, og du kan be om å få vite det med en gang du kommer dit av de som jobber der, slik at du ikke trenger vente på dette.

2) Om vekten din reduseres vil de gi deg mer mat. Du vil gå ned i vekt om du spiser for lite mat til måltidene.

3) Du har lav vekt. Når du kommer til avdelingen vil de finne ut hva som er normalområdet for din kropp og hva som er en trygg og sunn vekt for deg.

 

Vennlig hilsen psykiatrisk sykepleier/familieterapeut

Besvart: 20.3.2021

Oppdatert: 20.3.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål