De hører ikke på meg og kaller meg stygge ting
Jente, 16
Mamma og pappa er veldig imot at jeg sier ifra om det jeg syns er greit og ikke. Når de drikker og spiller høy musikk, sier jeg gjerne i fra om at de må roe seg ned og ta ned musikken et par hakk. De hører ikke på meg og kaller meg stygge ting, som at jeg er en «dominant kvinne» og at oppførselen min er dårlig. Jeg ser virkelig ikke at jeg gjør noe som helst gale, ettersom at jeg bare prøver å passe på dem og lillebroren min. Jeg vil at vi skal ha det fint istedenfor å krangle om teite ting. Men i det siste så har hver helg blitt sånn, og jeg merker jeg ikke får slappet skikkelig av etter en lang uke på skolen når helgene blir slitsomme for meg også. Jeg vet ikke hva jeg skal gjøre, for foreldrene mine hører ikke på meg og jeg har prøvd å snakke med dem, men de vil ikke høre. Jeg er heller ikke komfortabel med å snakke med venninner eller helsesøstre, etter personlige grunner. Så igjen, jeg vet ikke hva jeg skal gjøre. Jeg trenger hjelp.
Svar
Hei
Takk for at du tar kontakt med oss!
Det høres ut som om du har flere store bekymringer, som du som barn ikke skulle være nødt til å tenke så mye på. At du har forsøkt å løse problemene selv sier noe om hvor mye dette betyr for deg og hvor sterkt du ønsker at problemene skal løse seg. Men, kanskje tiden nå er inne for å innse at du må prøve noe annet enn å løse det på egenhånd.
Foreldre skal gi barn trygghet og omsorg og passe på de har det bra og føler seg elsket. Det er ikke alle foreldre som klarer det, noen klarer det bare av og til.
Barn kan ta skade av å bo i hjem med rus og alkohol. Det du beskriver om hva som foregår hjemme hos dere i helgene er absolutt ikke greit. Alle barn har rett til å ha det trygt og godt hjemme. Det er det foreldrene dine som har ansvar for. Slik du beskriver det i innlegget ditt, er det du som forsøker å ta ansvar for trygghet og grenser for deg og lillebroren din fordi foreldrene deres er fulle og uansvarlige.
Du forteller at de gjør narr av deg og kaller deg for stygge ting når du forsøker å roe ned bråk og fyll- dette er en form for psykisk vold og ikke noe du skal tåle.
Det er lett å forstå at det er vanskelig for deg å slappe av og at du gruer deg for helgene- og som sagt kan dette være skadelig både for deg og broren din.
Jeg forstår at det er vanskelig å ta kontakt med barnevern, mange gruer seg for dette. Likevel er det noen ganger helt nødvendig for å få hjelp og støtte til å snu en skadelig utvikling i familien. Det er mange foreldre som har fått god hjelp av barnevern og siden kommet styrket ut av en vanskelig livssituasjon.
Kanskje en start for deg vil være å ta kontakt med alarmtelefonen for barn og unge tlf.nr 116111. De har taushetsplikt. Der vil du få snakke med en hyggelig voksen, som vil kunne drøfte sake med deg og gi råd om hvordan gå videre med saken.
Men, uansett er det viktig at du ikke venter for lenge med å ta kontakt med noen som kan hjelpe dere. Enten helsesykepleier tilknyttet skolen din eller barnevern/vakta i kommunen din.
Jeg legger også ved en lenke med nyttige råd og tips bla for hvem du kan kontakte.
https://www.ung.no/alkohol/3013_Mye_alkohol_og_rus_hjemme.html
Håper at svaret mitt kan komme deg tilnytte!
Mvh familieterapeuten i samarbeid med ung.no
Besvart: 27.1.2019
Oppdatert: 27.1.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål