Spørsmål og svar

Hva kan jeg gjøre når noen i familien blir så sinte at jeg blir redd?

Jente, 17

Hei, jeg har skilte foreldre og to småsøsken. Lillesøsteren har litt problemer, ikke ADHD eller andre ting, men alle er veldig sikker på at ho har sinneproblemer. Jeg mener at hun har arvet dette fra pappa, for han er ganske lik. Når lillesøsteren min og pappa krangler blir det veldig mye og det samme med volumet. De roper og skriker til hverandre. Og selv om jeg er eldre så blir jeg fortsatt skremt og det blir veldig overveldende, så jeg får mentale sammenbrudd for det blir for mye. Når lillesøster pusher og pusher grensene til foreldrene mine klikker det for dem og de blir ekstremt sinna. Noen ganger blir vi kasta ut hos mamma så pappa må hente oss fordi lillesøster pusher. Jeg blir rett og slett redd for foreldrene mine, men mest pappa noen ganger og må for all del ikke blokka veien for dem når de blir sinna. Hva skal jeg gjøre?

Svar

Hei

Fint at du tar kontakt! Du beskriver en situasjon hjemme med mye krangling, spesielt mellom far og lillesøster. Noen ganger får du "sammenbrudd" på grunn av dette, skriver du. Det er ikke vanskelig å forstå at situasjonen hjemme ikke oppleves bra, og at du sliter med dette. Når det blir høylytt krangling/skriking og mye sinne er det ikke rart at du blir redd!
Antakelig er det ikke greit for din lillesøster at hun krangler så mye med foreldrene heller. Det er viktig at du og familien din får hjelp til å endre på dette som blir så vondt og vanskelig.

Familievernkontoret er et sted hvor hele familien kan få hjelp. Siden du er over 16 år kan du ringe nærmeste familieverkontor og bestille time. Der kan du få snakke med en terapeut som kan mye om relasjoner og problemer i familien. Du eller terapeuten kan invitere hele familien til samtaler. Du kan også spørre om å så snakke med terapeuten alene. (Se link nedenfor). Det er gratis å få hjelp på Familievernkontoret.

Du skriver ikke hva som skjer når du får "mentale sammenbrudd", men det er antakeligvis noe som er veldig vondt og vanskelig for deg. Jeg vil anbefale at du snakker med helsesykepleieren på skolen eller helsestasjonen. Hun/han kan hjelpe deg til å sortere tanker og følelser, sammen kan dere finne ut hva som er god hjelp i din situasjon. Jeg legger også ved en artikkel med oversikt over nyttige hjelpetjenester. Barnevernet i din kommune kan også være til god hjelp når dere familier og ungdom/barn har det vanskelig. Hvis du går inn på nettsiden til din kommune vil du finne kontaktinformasjon der.

Jeg håper du og familien din vil få hjelp slik at dere får det bedre!

Link som hjelper deg med å finne det nærmeste familievernkontoret:
https://www.bufdir.no/Familie/Finn_familievernkontor/

https://www.ung.no/problhjemme/3345_Problemer_hjemme_F%C3%A5_hjelp_av_familievernet.html

https://www.ung.no/adopsjon/1709_Oversikt_over_gode_hjelpetjenester.html

Hilsen Familieterapeuten i samarbeid med ung.no

Besvart: 15.2.2019

Oppdatert: 15.2.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål