Spørsmål og svar

Fobi for slanger

Jente, 13

Hei, jeg har et problem som plager meg mye... jeg har veldig og da mener jeg veldig angst for slanger.. jeg begynner og hylskrike å grine om jeg ser en på TV/Bilde angsten for slanger preger meg veldig mye og det er som jeg føler det er en rundt meg hele tiden. Og det begynner og bli veldig slitsomt! Har dere noen tips til og bli kvitt angsten for det ? Hilsen jente (13)

Svar

Hei jente 13 år!

Mange opplever å ha fobier som preger de i større eller mindre grad gjennom livet. Slik du beskriver dette så er det slitsomt. Heldigvis er det god hjelp å få for å kurere slike fobier. 

Frykt for slanger er ikke uvanlig og egentlig er den frykten med på å beskytte oss. I ditt tilfelle høres det derimot ut som frykten er overaktivert. Måten man jobber for å kurerer frykten er ved å eksponere seg for det. I ditt tilfelle er det kanskje nok å eksponere seg for bilder og filmer. Dette er noe en bør gjøre sammen med noen slik en får hjelp til å gå gradvis frem. 

Jeg anbefaler deg ta kontakt helsesykepleier på skolen eller helsestasjon for ungdom. De har god kompetanse til å hjelpe og om det er aktuelt kan de henvise til psykologisk behandling for barn og unge (BUP). 

Jeg ønsker deg masse lykke til! 

Hilsen psykolog, ung.no

Besvart: 17.3.2019

Oppdatert: 17.3.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål