Spørsmål og svar

Har fobi mot slanger.

Gutt, 14

Hei. Jeg syns at det er bare jævlig irriterende. Når jeg skal ut er det eneste jeg tenker på er om det er hoggorm på bakken. Det er nå de er ute. Har aldri sett en eller blitt bitt. Har verken ALDRI lyst til å se en, fordi da føler jeg for at jeg kanskje kan besvime. Jeg kjenner noen som har blitt bitt. Men det gikk bra. Når jeg skal gå en tur eller på skoletur i en skog, det er da jeg er redd mest. Hva bør jeg gjøre? For å overkomme frykten. Jeg liker ikke slanger generelt.

Svar

Hei

Mange opplever å ha fobier som preger de i større eller mindre grad gjennom livet. Slik du beskriver dette så er det slitsomt. Heldigvis er det god hjelp å få for å kurere slike fobier. 

Frykt for slanger er ikke uvanlig og egentlig er den frykten med på å beskytte oss. I ditt tilfelle høres det derimot ut som frykten er overaktivert. Måten man jobber for å kurerer frykten er ved å eksponere seg for det. I ditt tilfelle er det kanskje nok å eksponere seg for bilder og filmer. Dette er noe en bør gjøre sammen med noen slik en får hjelp til å gå gradvis frem. 

Jeg anbefaler deg ta kontakt helsesykepleier på skolen eller helsestasjon for ungdom. De har god kompetanse til å hjelpe og om det er aktuelt kan de henvise til psykologisk behandling for barn og unge (BUP). Snakk også med dine foreldre om det du sliter med av fobi mot hoggorm/slanger. 

Jeg ønsker deg masse lykke til! 

Med vennlig hilsen spesialist i psykisk helse, ung.no

Besvart: 7.6.2021

Oppdatert: 7.6.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål