Spørsmål og svar

Lurer på om hun kan bli tvangsinnlagt ved videre vektnedgang.

Jente, 16

Hei! Jeg er en jente som har bulimi. Jeg har søkt hjelp, men når jeg sier jeg vil mer ned i vekt. De sier jeg ikke kan gå ned i vekt (ennå) pga bardycardia... jeg veger 66-65kg... men jeg vil vege 60-58kg. Jeg planlegger å gå ned i vekt, med engang jeg har normalisert elektrolytene, ellers bryr jeg meg ikke, jeg vil bare gå ned i vekt (utlodmodig). Visst psykeateren og «legen» ser på vekta at jeg går med i vekt kan de innlegge meg da? Jeg er jo ikke i en livsfare (ennå) så, da kan de ikke legge meg inn på psyketrisk avdeling for spiseforstyrrelse vel? (Jeg gjør dette mot deres vilje, og bryr meg stortsett ikke mye) mvh JingGuGu

Svar

Hei

Nei dine behandlere kan ikke tvangsinnlegge deg dersom du går ned noen kilo. Tvangsinnleggelse ved spiseforstyrrelser kan kun iverksettes som et tiltak dersom vekten er veldig lav og det er fare for liv. 

Men jeg anbefaler deg ikke til å gå ned ytterligere i vekt! Det som er "medisinen" mot spiseforstyrrelser er å holde vekten/gå opp i vekt samtidig som man jobber med de tankene og følelsene man sliter med. Det er derfor viktig at du ikke går ned i vekt og heller snakker med dine behandlere om det du sliter med av tanker og følelser knyttet til vekt, kropp og spising. 

Fortsett behandlingen og vis gjerne dine behandlere det du har skrevet her til oss i UNG.no. 

Jeg legger ved noen artikler her til deg som jeg håper at du kan kikke litt på. 

Med vennlig hilsen psykologen

Besvart: 26.3.2019

Oppdatert: 26.3.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål