Spørsmål og svar

Jente 15 år! Jeg onanerer med kjenner på dårlig samvittighet.

Jente, 15

Hei, har to spm 1) får dårlig følelse etter at jeg har onanert. Som om det egt ikke er lov. Samtidig så tvinger jeg meg selv til å onanerw fordi det er godt. Det er ikke ofte jeg kjenner at jeg er kåt, så må «tvinge meg selv» 2) hadde endelig fått meg selv til å fingre meg, tok en finger oppi der, men jeg får en sår følelse når jeg gjør dette. Jeg er veldig våt så jeg tror ikke det er problemet. I tillegg så kjennes det ut som jeg får en åpning inn til magen hvis det gir mening? Også får jeg litt kramper. Så jeg vet ikke hva jeg skal gjøre...takk på forhånd!

Svar

Hei

1) Så leit at du får en dårlig følelse etter å ha onanert. Vet du hvor denne følelsen kommer fra? Kan du huske at noen sagt at det ikke er bra, eller prøvd å få deg til ikke å gjøre det? 

For mange år siden tenkte veldig mange voksne at det var synd og skamfullt å onanere. Heldigvis vet vi i dag at det er bra og sunt å onanere og bli kjent med kroppen sin. Det er nok likevel dessverre en del voksne i dag også som tenker som de gjorde før.

Å onanere er sunt og bra for kroppen på mange måter. Du blir også godt kjent med kroppen din og hvordan den reagerer på ulik berøring. Det kommer godt med når du en dag ønsker å ha sex med en kjæreste. Har du lært å onanere, er også sjansen større for at du senere får et godt sexliv.

Det er fint at du synes det er godt å onanere og at du opplever at det er godt.

2) Du skal ikke være redd for å ta fingrene opp i skjeden. Det kan være greit å ikke ha for lange og kvasse negler, så du ikke skader slimhinnen. Du kan eller lage deg en dildo, ved å bruke et stearinlys eller en annen glatt og ren gjenstand når du onanerer og kjenner at du vil ha noe inn i skjeden.

Om du føler du får en åpning inn til magen så er det nok ingen fare for det. Skjeden er ca 10-12 cm lang. Der stopper den ved livmorhalsen.

Det at du får litt kramper kan kanskje ha med at du strammer musklene mye når du onanerer. Det er ikke farlig å få krampe, men det er ubehagelig. Tren deg på  slappe litt i underlivet når du onanerer. Da kan det hende du ikke får så ofte krampe.

Jeg legger ved noen artikler som også vil kunne være til hjelp når du skal onanere.

Ønsker deg lykke til!

 

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 2.6.2019

Oppdatert: 2.6.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål