Bruker p-piller og er redd for graviditet og blodpropp
Jente, 17
Jeg har gått på p-piller i rundt 9 måneder nå likevel sliter jeg fortsatt med det å være paranoid om å være gravid eller få blodpropp. Ppillene jeg går på heter oralcon. Spørsmålet mitt er egentlig om det er noe jeg kan gjøre for å være mindre stressa.
Svar
Hei
P-piller er veldig sikre så lenge du tar pillene som foreskrevet i pakningsvedlegget. Oralcon har lavest risiko for blodpropp, og det er faktisk mye større sjanse for å utvikle blodpropp under eller kort tid etter en graviditet.
Hva kan du så gjøre for å være mindre stresset? Kan hende du bør snakke noe mer med fagfolk som legen din eller helsesykepleier på skolen om det, slik at du kan trygges enda mer.
Er du fortsatt usikker, kan det være en ide å vurdere mer permanente prevensjonsmetoder som p-stav eller spiral. De kan ikke påvirkes av brukerfeil og inneholder mye mindre hormoner.
Håper svaret kunne være til hjelp!
Lykke til!
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 28.10.2019
Oppdatert: 28.10.2019
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

