Spørsmål og svar

Ung mor, andre vil fortelle meg hvordan jeg skal oppdra barnet mitt.

Jente, 20

Er ung mor med første barnet. Hun er nå 8 mnd. Jeg har fagbrev i barne og ungdomsarbeiderfaget med meget gldt bestått, og jeg vet akkurat hvordan jeg skal oppdra mim datter. Problemet er at INGEN hører. INGEN andre enn min mann. Dette er fryktelig frustrerende!! For oss begge!! Spesielt Fordi vi har peil på barn. Hvordan skal jeg få folk til å høre på meg!!? Uansett hvor mye jeg sier ifra at ting ikke er greit, for eks å gi henne saft, så får jeg slengt tilbake at jeg er en ung mor som ikke har peil på noen ting. Dette gjelder også min mann. Hvordan skal vi få folk til å høre på oss!!?? De vil stappe henne full av sukker Og bråkete leker, og kaller henne for tykk. Vi vet ikke hva vi skal gjøre. Er det noe jeg kan gjøre for at folk skal høre på meg!?

Svar

Hei jente 20 år

Gratulerer med baby<3

Det er klart din mening er viktig! Mange som får barn får råd fra alle kanter, og opplever det som slitsomt. Det kan tenkes at dere får litt ekstra fordi dere er unge.

Jeg er helt enig med deg i at ikke andre skal gi henne saft og leker hvis du/dere ikke ønsker det. Hvis noen kaller henne for tykk tenker jeg at det er direkte frekk. Babyer skal få være akkurat som de er, og tykk synes jeg ikke er greit at andre sier om babyen din (med mindre det er godt ment, som i "rund og god"). Det er mange fordeler med å være ung mor, og dette bør uansett ikke brukes mot deg.

Så hva kan du gjøre? Mannen din og du kan fortsette å være trygge på dere selv som foreldre og snakke sammen om hvordan dere vil være mamma og pappa. Det viktigste er at dere er glad i babyen deres og at dere forstår henne og hennes behov. Jeg tenker at du må se om du klarer å la noen råd og meninger passere. Hvis du gir det litt tid så kan det også hende at det roer seg litt.

Hvis noen vil gjøre ting som du ikke er enig i, som å gi datteren din saft, så bestemmer du. Samtidig som du må vurdere om noen etter hvert skal få lov til dulle med henne og gi henne litt sukker.

Det er naturlig å få noen råd når man har barn for første gang. Jeg tenker at det kan være lurt å velge ut hvem du vil høre på. Et fint sted å diskutere baby og etter hvert barn er på Helsestasjonen. Helsesykepleier er en person som kan mye om barn, og som du kan diskutere med.

Igjen, kos deg med datteren din og fortsett å være trygg på deg selv.

Vennlig hilsen familieterapeuten, ung.no

Besvart: 24.1.2020

Oppdatert: 24.1.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål