Spørsmål og svar

Sovnet med snus i munnen, er det skadelig for barnet i magen?

Jente, 20

Jeg er gravid(8mnd) og i natt sovnet jeg med en snus i munnen. Lurer på om det er veldig skadelig for barnet? Jeg vet at snusing ikke er bra under svangerskapet og har trappet ned til et minimum. Lurer også på dette med mentol... Jeg har lest at mentol kan være skadelig og at det ikke anbefales for gravide. Siden jeg ikke oppdaget dette før nylig så er jeg litt bekymra over at jeg daglig har spist mentolpastiller osv. Er det grunn til bekymring?

Svar

Hei jente 20 år!

Gratulerer med graviditeten! Veldig bra for barnet ditt at du trapper ned snusing så mye som mulig og helst slutter. Snusing over tid kan være skadelig for barnet, men det at du en natt sovnet med snusen i munne, gjør ikke noe mer skade. Stoffene i snusen tas opp etter en viss tid, og da gjør ikke den brukte snusen mer skade om den ligger lenge. 

Når det gjelder mentolpastiller, kjenner jeg ikke til at det skal være skadelig for gravide. Noen studier viser at mye lakris kan være skadelig for fosteret, men ikke hørt at mentolpastiller er farlig. 

Lykke til videre!

Vennlig hilsen jordmor ung.no

Besvart: 30.1.2020

Oppdatert: 30.1.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål