Spørsmål og svar

Sliter med svette, hva kan jeg gjøre?

Jente, 15

Hei! Og takk for detes oppmerksomhet. Jeg har det siste året, kanskje 2 år vært sterk plaget av store svetteringer som jeg får på null komma niks i både helte, kulde og når det er akkurat passe temperatur. Lukten er heller ikke noe bedre. Jeg føler at alle trekker seg unna meg, og jeg føler at jeg drar rundt på en stram svettelukt hver gang jeg går forbi noen. Jeg har mange ganger måtte dynkes i parfyme på grunn av den vonde lukten, og jeg svetter til og med gjennom de tykkeste hettegenserne. Papirer er klissvått når jeg tørker armene, og svetten renner (bokstavelig talt) når jeg vrir opp t-skjornen og så videre. Dette gjør til at jeg ikke kan kjøpe vanlige klær, altså klær som skifter farge/nyanse når de får vann på seg, og det gjør noe med livskvaliteten min Jeg føler meg ikke bra av dette og jeg dusjer annenhver dag, i tillegg til de dagene jeg har trening. Hva kan jeg gjøre på egenhånd, og hvilke alternativ finnes det hos lege? Hvor smertefull er behandlingen?

Svar

Hei jente 15,

Svette er et vanlig problem, som kanskje ikke snakkes så mye om. Det høres ut som at du er veldig plaget.

Det finnes ingen medisinsk eller kirurgisk behandling som gir en sikker og varig lindring av svetten. men det finnes mye som kan forsøkes for å få det bedre.

I førsteomgang forsøker man behandling med vanlig antiperspiranter kjøpt på butikk(sterilan etc). Dersom man ikke kommer i mål med dette kan man forsøke aluminiumklorid kjøpt på apotek. 95% opplever lindring av dette. Hvis du skal gå til innkjøp av dette er det viktig at du får god instruksjon i hvordan du skal bruke det - det skal vaskes av etter 6 timer etc.

Når dette ikke fungerer, eller ikke kan brukes kan man gå ett steg videre. alternativer her er botoxinjeksjoner, medikamenter, mikrobølgetermalyse eller kirurgisk behandling hvor man fjerner svetteproduserene områdene. Slik kirurgi har relativt stor risiko for komplikasjoner, og brukes svært sjeldent. Jeg kjenner ikke til hvor smertefull disse behandlingene er.

Jeg ville forsøkt aluminiumklorid på apoteket i førsteomgang, og gå videre til fastelege dersom du ikke kommer i mål med dette. 

Jeg håper du fikk svar på noe av det du lurte på, og ønsker deg alt vel og lykke til videre!

Med vennlig hilsen legen

Besvart: 14.2.2020

Oppdatert: 14.2.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål