Jeg har smerter på min høyre side. Hva kan det være?
Jente, 20
For ca 6 år siden begynte jeg å få vondt i nakken min når jeg løp. Kun på høyre side. Kjennes ut som noen stikker noe inn der og armen kjennes veldig tung ut. Noen år senere begynte smertene å gå ned til ribbenene mine i tillegg (ca rett under brystet) kjennes ut som smerten kommer fra et punkt i lungen min og det gjør vond å puste. Dro til legen med dette et par ganger, men fant ikke ut av noe. Nå noen år senere har smerten spredd seg enda mer. Nå får jeg i tillegg vondt øverst i korsryggen helt ut på siden. Alt er på høyre side. Dette kommer når jeg løper og når anstrenger meg på andre måter som f.eks når jeg bokser. Hele høyresiden bare låser seg i smerte og jeg må stoppe opp. Når pulsen går ned så forsvinner også smertene. Har ikke løpt så mye tidligere, men nå som alle treningssentre er steng har jeg begynt å løpe en del. De første dagene tok det rundt 20 min før jeg kjente noe. Nå kan jeg ikke løpe mer enn 5 min før det gjør vondt... Hva kan dette være?
Svar
Hei!
Jeg forstår godt at dette er hemmende for deg. Vi i ung.no kan ikke stille diagnose på deg da vi ikke har mulighet til å undersøke. Siden det er flere år siden sist du var hos fastlegen med dette problemet, og du også har fått andre plager i etterkant av dette, vil jeg råde deg til å oppsøke fastlege på nytt for å få en ny sjekk.
I denne corona-tiden kan det jo være vanskelig å få legetime, men jeg vil råde deg til å fortsette å være aktiv innen smertegrensen til du får timen. Kanskje går det bedre dersom du går raskt i motbakke i stedet for å løpe?
Her er tips til styrketrening du kan teste ut.
  
Lykke til!
Hilsen fysioterapeuten, ung.no
Besvart: 19.3.2020
Oppdatert: 19.3.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

