Spørsmål og svar

Jeg hater livet mitt

Jente, 17

Eg hater livet! Moren min er helt fuckigns retarda, kjeftef på meg så klikke ho fordi at eg er ikkje i godt humør og da meiner at ho aldri kjefta og ho snakker stygt om vennene mine. Ho seier at eg hater hele familien og at eg ødelegge livet hennas viss eg seier at eg e lei av at ho skal alltid bestemma for meg, eg får ikkje lovt å ha meininga om kva mat som er godt en gang! Eg gjør aldri noko gøy, eg elsker å reise men familien reiser alltid når eg har skule med vilje. Eg sparte til å reise sjølv med kj til Tokyo i vinterferien men får jo fan meg ikkje reise pga korona! Eg har ingen venna alle på skulen syns eg e retarda sio eg sliter med svette og eg lukter alltid drit uansett kva. Lærera tvinger meg ut i situasjoner eg ikkje er trygg på og meine d e best for meg. Eg får fan meg ikkje til å få meg en jobb. Eg klarer ikkje å snakka med mor mi om det, ho begynner alltid å grina og seier at eg er slem. Eg e deprimert men ho kjefta pga da og sa eg gjer det for at ho skal føle seg dårleg

Svar

Hei

Så vondt å høre at du har det så vanskelig både sosialt, hjemme og på skolen.

Når jeg leser det du skriver så høres det også ut som mammaen din ikke har det noe greit og at hun strever med forstå deg og hjelp deg på den måten som du trenger. Det må være veldig vanskelig for deg. Du trenger en mamma som skjønner hvordan du har det, er der for deg og hjelper deg til å få det bedre. 

Når man har det vanskelig hjemme er det lurt å ta kontakt barneverntjenesten. Barnevernet skal gi barn, ungdom og familier hjelp og støtte når det er vanskelig hjemme. 

På dagtid kan du ta kontakt med barnevernet i kommunen eller bydelen din. Etter 15:30 på hverdager, i helger eller på helligdager kan du ringe alarmtelefonen for barn og unge på tlf. 116 111. 

Når det gjelder skolen så høres det heller ikke så greit ut. Først og fremst blir jeg veldig opptatt av at du forteller at du ikke har noen å være sammen med. Det er ikke greit! Er det noen på skolen som vet at du har det sånn? Jeg tenker at det er helt nødvendig at noen voksne på skolen hjelper deg med dette. Lærerne og rektor skal beskytte alle elevene på skolen og passe på at alle trives og har det bra.

Når det gjelder at lærerne tvinger deg ut i situasjoner som du ikke er trygg på så tror jeg nok at de gjør dette i beste mening, nettopp for at du skal få erfaring med at det ikke er farlig. Men det høres ut som dere trenger å snakke mer om hvordan dere skal løse de utfordrende situasjonene på skolen på best mulig måte og at du kan komme med innspill og ønsker om hvordan det skal være. Kanskje du kunne hatt et møte med kontaktlærer og helsesykepleier?

Du skriver også at du føler deg deprimert og jeg tenker at du har behov for å snakke med noen som kan hjelpe deg litt med alle de tunge og vanskelige tankene du har. Jeg anbefaler deg å ta kontakt med helsesykepleier, Helsestasjon for ungdom eller psykisk helseteam for barn og unge i kommunen der der du bor. De møter ungdommer som har det vanskelig hver eneste dag og vil kunne gi deg god hjelp. 

Jeg legger ved noen artikler som jeg tenker det kan være fint for deg å lese. 

Jeg sender deg mange gode tanker. ta godt vare på deg selv. 

Med vennlig hilsen psykolog

Besvart: 1.4.2020

Oppdatert: 1.4.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål