Spørsmål og svar

Hvordan få trøst og støtte når man er innlagt i disse korona tider?

Annet, 16

Er innlagt på psykiatrisk sykehus. Dvs, dag-pasient pga corona. Foreldre får ikke følge inn. Varierer fra ansatte til ansatt om de holder 1 el 2 meters avstand. At noen står 2 meter unna og sier jeg skal late som om jeg blir strøket på ryggen når jeg har vondt og er lei meg, er bare rart. Avhengig av hjelp, så vil ikke klage, hver og en gjør sikkert så godt de kan. Men blir veldig sliten av å ikke vite hva det vil være urimelig om jeg ønsker meg. Tør ikke be om noe ulovlig. Har prøvd å lete på nett, men finner veldig lite om hvordan helsevesen skal behandle oss som IKKE har corona-symptomer, men som trenger annen type helsehjelp nå. Prøvde ringe informasjonstelefonen på 815 55 015, de kunne ikke svare - men damen trodde ikke det var noen felles retningslinjer når det gjelder omgang med pasienter UTEN coronasymptom, men at hver institusjon hadde sine retningslinjer... Kan dere finne noen svar? Og kan dere finne en måte å be stats-/helseminister om å si noe om dette på?

Svar

Hei 16 år!

Så flott at du sender dette spørsmålet til oss. Jeg forstår veldig godt at dette er vanskelig og tror mange i din situasjon kan kjenne seg igjen i det du beskriver. Jeg er også helt sikker på at de som jobber på avdelinger rundt omrking kjenner på det samme. Koronaviruset krever at vi er forsiktig med nærkontakt, men samtidig at vi er fleksibel, kreative og nytenkende. For å få til dette er kommunikasjon veldig viktig.

Snakk om det og vær kreativ! Det kan være vanskelig å ta opp det som er vanskelig. Både du og de som jobber forstår retningslinjene, men når en har det vanskelig og hodet er fullt av vonde tanker er det vanskelig å finne ro og trøst med denne avstanden. Det blir nå ekstra viktig at du forteller til de som jobber der hvordan du har det. Hva hjelper best når du kjenner på uro eller ubehag? Hva har fungert før? Hvordan kan de som jobber på avdelingen tilnærme seg? Finnes det ting som bamser eller kjæledyr som kan gi deg litt av samme følelsen? Det finnes vekttepper og massasjeapperater som kan virke avslappende for mange. Kan dette hjelpe deg? Kan de ansatte bruke hansker eller evt annet smittevernsutstyr for å komme nærmere? Her er det lov å la fantasien løpe.

Retningslinjer og individuelle behov. Det er et veldig viktig tema du tar opp. Vi som jobber i helse og omsorg diskuterer dette mye. Jeg er helt enig med deg om at dette er et viktig tema vi må fortsette å belyse. Men jeg er også helt sikker på at det er gjennom samarbeid med de vi skal hjelpe vi finner de beste løsning. Alle som er innlagt på forskjellige avdelinger har forskjellige behov og ønsker på hvordan de best mulig kan få hjelp. Det er viktig at vi som jobber i disse avdelingene kommer frem til måter å løse hvordan vi best mulig kan hjelpe hver enkelt.

Jeg sender deg allverden av tanker og klemmer. Fortsett å stille de vanskelige spørsmålene og ta godt vare på deg selv!!! 

Hilsen psykolog, ung.no

Besvart: 5.4.2020

Oppdatert: 5.4.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål