Hvem/hvor kan jeg sjekke om jeg fortsatt har PTSD?
Jente, 18
Hei! Da jeg var 8 gikk jeg igjennom mye traumatiske opplevelser som varte til jeg ble ca 16. Jeg startet å få profesjonell hjelp da jeg var 8 å et par år senere ble jeg påvist blant annet PTSD. Sluttet å gå til psykolog da jeg var 16 å lurer på om jeg må til lege/psykolog for å se om jeg ikke har diagnosen lengre. Har et mye bedre liv nå å vil vite om jeg enda har diagnosen. Hvem/hvor skal jeg få sjekket dette? Takk
Svar
Hei, jente på 18 år!
Så fint at du har det bedre og at du fikk hjelp til til å komme deg gjennom det du har opplevd!
Jeg vet ikke bakgrunnen for at du ønsker å sjekke om du fremdeles tilfredsstiller diagnosekriterier for PTSD. Du forteller at du har det bedre og at du sluttet å gå til psykolog da du var 16 år. Det er rimelig å anta at ettersom du ble avsluttet så vurderte behandleren din også at du fikk det bedre og ikke lenger trengte oppfølging. Diagnoser er noe man bruker for å beskrive hvordan tilstanden til noen er "her og nå". Selv om man har hatt en diagnose tidligere trenger man ikke å ha den lenger. Når du beskriver at du har fått det bedre så er det sannsynlig at du ikke lenger har de samme symptomene som før og at situasjonen for nettopp "her og nå" har endret seg.
Du har tilgang til dine journalnotater og kan lese hva som ble vurdert av din behandler da du avsluttet behandling. Journalen din ligger på helsenorge og det pleier å ligge noe som heter "epikrise" etter endt behandling som er en oppsummering av det som er gjort i behandling og det som er vurdert med tanker på vansker og eventuelle diagnoser. Kanskje du finner dine svar der?
For å få utredet om man tilfredsstiller diagnosekriterier for en diagnose så må man vurderes hos psykolog/lege slik som du skriver. Det vanligste er at man går til fastlegen sin og så får henvisning til BUP/DPS (BUP for dem under 18 og DPS for dem over). Men dersom du ikke er i behov for helsehjelp og ikke trenger oppfølging ved BUP/DPS så er det ikke sannsynlig at du får henvisning dit for å sjekke om du har en diagnose. For å bli tatt inn til BUP/DPS handler dette om at man har vansker og funksjonsfall i hverdagen som går såpass utover hverdagen at man ikke fungerer som man burde/ønsker og dermed trenger hjelp og oppfølging. Dersom du trenger hjelp på nytt så er saken en annen og da trenger du henvisning fra din fastlege. Dersom noe av dette er uklart så er det lurt om du snakker med fastlegen. Vedkommende kan hjelpe deg med å vurdere hva du bør/kan gjøre videre og kan også hjelpe deg å finne fram i din journal for å se hva som ble vurdert da du ble avsluttet i behandling som 16åring.
Ønsker deg alt godt!
Med vennlig hilsen psykologen
Besvart: 9.4.2020
Oppdatert: 9.4.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

